Zonguldak'ta heyelan

Zonguldak merkeze bağlı Çatalağzı beldesinde heyelan meydana geldi. Heyelanda can kaybı yaşanmazken, çok sayıda eve ulaşımı sağlayan yaya yolu kapandı

Çatalağzı beldesi Atatürk Caddesi'nde eriyen kar suları dün gece heyelana yol açtı. Heyelan sırasında olay yerinden geçen Songül Cenkiz son anda toprak altında kalmaktan kurtulurken, çok sayıda eve ulaşımı sağlayan yaya yolu kapandı. Zaman zaman devam eden toprak kayması nedeniyle mahalle yolunun da kapanma riski bulunduğu belirtildi.

Heyelanın olduğu saatte evde olduğunu belirten 56 yaşındaki Zekiye Cenkiz, "Heyelan gece saatlerinde oldu. Kızım Songül o anda evden çıkmıştı. Kızılay'dan acil bir hastaya yatak almaya giderken neredeyse üzerine göçüyormuş" dedi.

Cenkiz, "Bizim bu yol devamlı kullandığımız bir yol. Her gün buradan gelip geçiyoruz. 'Tekrar göçer ve altında kalırız' diye şimdilik bu yolu kullanmıyoruz. Yeni bir yaya yolu yapmasını istiyoruz" diye konuştu.
Heyelan sırasında evde olduklarını belirten 55 yaşındaki Mustafa Göcen isimli mahalleli ise, "Devamlı buradan geçtiğimiz için tehlike arz ediyor. Tekrar göçmemesi için bir istinat duvarı yapılmalıdır" dedi.
Olay yerine giderek incelemelerde bulunan Çatalağzı Belediye Başkanı Mehmet Alim, bölgede biriken karların erimeye başlaması ile heyelanların arttığını ifade etti.

Bir taraftan karla, diğer taraftan heyelanlarla mücadele ettiklerini belirten Alim, "Bölgemizde ve ülkemizde yoğun kar yağışı oldu. İş makinelerimizle beraber karla mücadelemiz devam ediyor. Hasta olanları hastanelere yetişiyoruz. Beldemizde olumsuzluklar da yaşamaktayız. İş makinelerimizle karayolu üzerinde yaşanan heyelanları açmaya çalışıyoruz. Afet Bölgesi'ne ve Valiliğe de bunu bildirdik. En kısa zamanda bu heyelanların önüne geçilecek. Can kaybımız yok. Toprak kayması olan yerde işaretlerimizi koyduk. Küçük çaplı toprak kaymalarını iş makineleri ile temizliyoruz. 24 saat çalışan nöbetçilerimiz var" şeklinde konuştu.

BİZE ULAŞIN