71 yaşındaki nine böbreğini eşine verdi

Şanlıurfa'nın Siverek ilçesinde 71 yaşındaki Behiye Sela'dan alınan böbrek, 66 yaşındaki eşi Mehmet Sela'ya nakledildi.

Antalya'da 25 yıldır böbrek rahatsızlığı yaşayan ve 9 kez böbrek taşı kırdıran Mehmet Sela, iki böbreğinin de iflas etmesiyle son bir aydır diyalize girmeye başladı.

Böbrek nakli için yapılan kontrollerde, Mehmet Sela'nın 50 yıllık hayat arkadaşı 71 yaşındaki eşi Behiye Sela'nın böbreğinin nakil için uygun olduğu belirlendi.

Medical Park Antalya Hastanesinde gerçekleştirilen operasyonla Behiye Sela'nın böbreği, eşine nakledildi. Operasyonun ardından yaşadığı mutluluğu anlatan Mehmet Sela, 71 yaşındaki eşinin, ''gözünü kırpmadan'' böbreklerinden birini kendisine verdiğini söyledi.

Mehmet Sela, ''(Her şey bitti) dediğim anda eşim bana elini uzattı. (Hayatı paylaştık, böbreğimi de seve seve veririm) dedi. Eşim,büyük bir fedakarlık yaptı. İsterim ki herkes sevdiğini hiç yalnız bırakmasın. Ben de ömrüm yettiği kadar onu yalnız bırakmayacağım'' dedi.

10 çocuğu ve 36 torunu bulunan Mehmet Sela, kendisini çok şanslı hissettiğini kaydetti. Eşinin yanı sıra çocuklarının da böbreklerini vermek için kendisine teklifte bulunduğuna dikkati çeken Sela, ''Türkiye'de çok sayıda insan böbrek nakli bekliyor. Eşim ve 10 çocuğum benim için seferber oldu'' diye konuştu.

"Nakil gereksiz" söylemi
Organ nakli konusunda ''İleri yaşta organ bağışı yapılmaz'' ya da ''Yaşlı insanlara organ nakli yapılması gereksiz'' gibi olumsuz düşüncelerle karşılaştığına değinen Sela, Antalya'da her yaşta hastaya nakil yapılabildiğini öğrenince çok sevindiğini dile getirdi.

Sela, ''Hayat devam ediyor. Ömrü Allah belirler. Kimisi 110 yıl yaşar, kimisi de 20'sinde hayatını kaybeder. Ben yaşamak istedim eşim de bana böbreğini verdi. Bundan sonra da birlikte yaşayacağız'' dedi.

71 yaşındaki Behiye Sela da hayat yolculuğunda yalnız kalmak istemediğini ve böbreğini eşiyle paylaştığını söyledi. Hastanenin Organ Nakli Bölüm Başkanı Prof. Dr. Alper Demirbaş da her iki çiftin de sağlık durumunun iyi olduğunu bildirdi.
BİZE ULAŞIN