Kapalıçarşı'daki kuyumcuyu elektrikçi kardeşler soymuş

Kapalıçarşı'daki bir kuyumcu dükkanında 23 Şubat'ta gerçekleşen 6 milyon liralık soygunla ilgili biri kadın 3 kişi gözaltına alındı. İş yerinin elektrik, elektronik işini yapan kişiler olduğu ortaya çıkan zanlılar, emniyetteki işlemlerinin ardından adliyeye sevk edildi. Soygun, incelenen 100'ü aşkın güvenlik kamerasının görüntüleri sayesinde aydınlatıldı. Zanlı kardeşlerin buluşup birlikte hırsızlığa gitmeleri saniye saniye kameralara yansıdı.

Kapalıçarşı'da bulunan Ziynet Kuyumculuk adlı iş yerine 23 Şubat'ta çatıdaki havalandırma boşluğundan giren kişiler, içerideki 6 milyon liralık altın ve mücevherle kayıplara karıştı. Olayın ardından Asayiş Şube Müdürlüğü Hırsızlık Büro Amirliği ekiplerince çalışma başlatıldı. Çalışma kapsamında Kapalıçarşı ve çevresinde bulunan 100'ü aşkın güvenlik kamera görüntüsü incelendi. Görüntülerde, soygun öncesi sırt çantalı iki kişinin Kapalıçarşı'ya doğru gittiklerini tespit eden polis, bu kişilerin Kapalıçarşı'da elektrikçilik yapan ağabey ile kardeşi olduğunu belirledi. Babalarının da çarşıda 40 yıllık esnaf olduğu öğrenilen kardeşlerin, Kapalıçarşı'ya bitişik olan bir dükkanda tadilat yaptıkları anlaşılınca, tadilat yapılan iş yeri sahibinin bilgisine başvuruldu.

Şahısların bu işlerinde gece çalışmalarını gerektirecek bir durum olmadığı bilgisi üzerine tüm şüpheler iki kardeş üzerinde yoğunlaştı. Kamera görüntülerinden izleri sürülen iki kardeşin, tadilat yaptıkları dükkana içi boş kabarık olmayan sırt çantalarıyla girdikleri, bir süre sonra da çantaları doldurarak çıktıkları görüldü. Bir başka görüntüde de, soygun sonrasına denk gelen bir saatte, kardeşlerden birinin bir kadınla beraber Kapalıçarşı'nın yakınında bir sokaktan yürüyerek uzaklaştıkları tespit edildi.

Yeşilköy'deki evlerine operasyon yapılan Andre B.(33) ağabeyi Alen B.(35) yakalanarak gözaltına alındı. Şahısların ifadeleri doğrultusunda Alen B.'nin kız arkadaşı Nimet A.(34) da gözaltına alındı. Asayiş Şube Müdürlüğü'ne getirilerek çapraz sorguya alınan zanlılar, soygunu itiraf ederken altınları sakladıkları yeri de söyledi. Yeşilköy'de bir komşularının kömürlüğünde yapılan aramada çalınan altınların tamamı bulundu.

Kapalıçarşı'da elektrikçilik yapan Andre B.'nin daha önce izinle çarşının çatısına çıktığı ve Ziynet Kuyumculuk'a elektrik işi yaptığı ve soygunu da bu işlemler sırasında planladığı öğrenildi. İki kardeş soyguna girişirken zanlılardan Nimet A.'nın tadilat yaptıkları iş hanının güvenlikçisini lafa tutarak oyaladığı saptandı. Çatıya çıkan iki kardeşin demir kesme makasıyla önce havalandırma boşluğunu kapağındaki demirleri kestikleri, ardından cam ve tahta olan iki kapağı da kırdıkları anlaşıldı. Andre B.'nin iple aşağı sarkarak kuyumcu dükkanına girdiği, buradaki altınları çantalara doldurarak ipe bağladığı, yukarıdaki Alen B.'nin de önce altınları, ardından kardeşini iple çektiği belirlendi.

Zanlıların çaldıkları altınları önce kendi dükkanlarında bir gün sakladıkları ardından evlerine götürdükleri, iki gün evlerinde tuttuktan sora da yaşlı komşularının kömürlüğünde sakladıkları ortaya çıkarıldı.

Emniyetteki işlemleri tamamlanan 3 zanlı Çağlayan'daki İstanbul Adliyesi'ne sevk edildi.

KUYUMUCU ESNAFI: UMUDUMU KAYBETMİŞTİM

Altınlarını teslim almak üzere emniyete gelen ve basın mensuplarının sorularını yanıtlayan kuyumcu İbrahim Ali Esen, "Umudumu kaybetmiştim. Emniyete gelip çalışmaları yakından takip ettim. İnsan üstü gayret sarf ediyorlardı. Gece uyku uymadıklarına şahit oldum. Yakalanan kişiler bizim için sürpriz oldu. 30 yıldır babalarını tanıyordum. 10 yıldır da iki oğlunu tanıyorum. Bizim dükkanın elektrik işlerini yapıyorlardı. Bunlar anneme ait, annemin babası tarafından evlenirken takılan altınlar. Bu 3 parçanın manevi değeri çok büyük. Bunların bulunmasından çok mutluyum. Bu 3 parça diğerlerine bedel." şeklinde konuştu.
BİZE ULAŞIN