Yangını kepçeyle söndürmeye çalıştı

Konya'da 7 katlı apartmanın birinci katında oturan yaşlı bir kadının dairesinde çıkan yangın paniğe neden oldu. Alevlerin içinden kurtarılan yaşlı kadın ve dumandan etkilenen 8 ki��i hastanede tedavi altına alınırken, üst katta oturan bir kadının kovaya doldurduğu suyu kepçeyle alevlerin üzerine döküp yangını söndürmeye çalışması ilginç görüntüler oluşturdu.

Yangın, saat 23.00 sıralarında merkez Selçuklu ilçesi Kılıçarslan Mahallesi Telaffuz Sokak'taki Hilal Apartmanı'nda çıktı.

7 katlı binanın birinci katında oturan Makbule Ölçer'e ait dairenin oturması odasında yangın çıktı. Eşyaların tutuşması ile alevler kısa sürede tüm odayı sardı. Pencereden yükselen alevleri fark eden vatandaşlar, önce apartman görevlisine, ardından da itfaiyeye haber verdi. Büyük paniğe neden olan yangın sırasında evde bulunan Makbule Ölçer, apartman görevlisi Mükremin Ersoy (39) ve üst katta oturan yakınları tarafından dışarı çıkarıldı.

Yangın sonrası binanın doğalgazı ve elektriği görevliler tarafından kesildi. Bu sırada binanın ikinci katında oturan bir kadının kovaya doldurduğu suyu kepçeyle pencereden alevlerin üzerine dökerek yangına müdahale etmeye çalışması ilginç görüntüler oluşturdu. İtfaiyenin gelmesiyle yangına dışarıdan ve içeriden müdahale edildi. Yaklaşık yarım saat süren çalışmanın ardından yangın tamamen söndürüldü.

Daireyi kaplayan dumandan etkilenen Makbule Ölçer, olay yerine sevk edilen ambulansla Konya Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne kaldırıldı. Rahatsız olan bir bebekte annesiyle birlikte kontrol amacıyla ambulansa alındı. Apartmanı kaplayan dumandan etkilenen 8 kişinin de kendi çabalarıyla Konya Numune Hastanesi'ne giderek tedavi altına alındığı öğrenildi.

Makbule Ölçer'i alevlerin kapladığı daireden çıkaran apartman görevlisi Mükremin Ersoy, "İlk belirlemelere göre, yangın aydınlatma lambasından çıkmış. Aydınlatma lambası yatağa akıyor. Çekyatın üzerinden direkt tutuşuyor. Teyzeyi alevlerin arasından kurtardık" diye konuştu.

Soğutma çalışmalarının ardından yapılan ilk incelemeye göre yangının elektrik kontağından çıkmış olabileceği belirtilirken, yangınla ilgili soruşturma başlatıldı.

BİZE ULAŞIN