'Çocuklarımın elini tutmak istiyorum'

İyileşir iyileşmez aynı hastanede çift kol nakli olan Cihan Topal'la bilek güreşi yapacağını söyleyen Kavdır, "Çocuklarımın elini tutmak, evlilik yüzüğü takmak istiyorum" dedi

Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde 21 Ocak tarihinde çift kol nakli olan 41 yaşındaki Atilla Kavdır, 50 gün sonra basının karşısına çıktı. Basın toplantısına Rektör Prof. Dr. İsrafil Kurtcephe, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Anabilim Dalı Öğretim üyesi Prof. Dr. Ömer Özkan, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Anabilim Dalı Başkanı Yrd. Doç .Dr. Özlenen Özkan, Anesteziyoloji ve Reanimasyon Anabilim Dalı Öğretim üyesi Prof. Dr. Atilla Ramazanoğlu, Ortopedi ve Travmatoloji Anabilim Dalı Öğretim üyesi Prof. Dr. Serdar Tüzüner, Organ Nakli Enstitüsü Müdürü Doç. Dr. Ayhan Dinçkan ve çift kol nakli yapılan Atilla Kavdır ve eşi ile yakınları katıldı.

ÇOK HIZLI İYİLEŞTİ
Toplantıda konuşan Prof. Dr. Ömer Özkan, en mutlu günlerden birini yaşadığını söyledi. Atilla Kavdır'ın beklenenden çok daha hızlı iyileştiğini de belirten Prof. Dr. Özkan, "Hastayı ufak tefek fizik tedavi ve ilaç dozlarının ayarlanması için burada tutacağız. Her iki hastayı iki hafta içinde taburcu edeceğiz. Böyle bir kurumda böyle işlerin çıkması biz gurur veriyor. Atilla bundan sonraki hastalar için umut olacak. Gelecekte çok daha iyilerini yapmak için karşınızda olacağız" dedi. Yeni kolları ile 50 gün sonra basının karşısına çıkan Atilla Kavdır, hayatının en önemli anını yaşadığını söyledi. Toplantı boyunca mutluluğu yüzüne yansıyan Kavdır, "Çok mutluyum. Tüm hocalarıma, hastane personeline teşekkür ediyorum. Organ bağışı yapan aileye, bana kan veren halkımıza içtenlikle teşekkür ediyorum" dedi. 23 senedir kolsuz yaşadığını da belirten Kavdır, "İlk yapmak istediğim şey çocuklarımla gezmek, onların elinden tutmak istiyorum. Motosikletimi ve babamın aracını tekrar kullanmak beni çok ama çok mutlu edecek" ifadesini kullandı.

'BACAK, NASİP DEĞİLMİŞ'
Atilla Kavdır nakledilen bir bacağın tekrar geri alınmasına üzülmediğini söyledi. Kollarına kavuştuğu için yeterince mutlu olduğunu ifade eden Kavdır, "Nasip değilmiş. Olsaydı iyi olurdu, ellerim oldu, buna da şükür" dedi. Organ bağışında bulunan Ahmet Kaya'nın ailesine başsağlığı dilediğini de kaydeden Kavdır, "Aileye başsağlığı diliyorum. Burada görüştüm, teşekkür ettim. Tüm Türkiye'yi organ bağışlamaya çağırıyorum" dedi. Atilla Kavdır iyileşir iyileşmez aynı hastanede çift kol nakli olan Cihan Topal'la görüşeceğini söyledi. Çift kolunu bileklerinden hissettiğini ifade eden Kavdır, "Tam olarak iyileştikten sonra Topal ile bilek güreşi yapmak istiyorum. Evliyim iki çocuğum var ama hiç evlilik yüzüğü takmadım. Artık evlilik yüzüğü takabilirim" diye konuştu. Prof. Dr. Ömer Özkan, 50 çift kol, 250 yüz nakli bekleyen hastasının olduğunu vurguladı.

EKİBE, 'YILIN SAĞLIK ÇALIŞANLARI' ÖDÜLÜ
Sağlık Bakanlığı 2012 yılı Tıp Bayramı ödülleri kapsamında Türkiye'nin ilk yüz naklini gerçekleştiren Prof. Dr. Ömer Özkan ve ekibine "Yılın Sağlık Çalışanları" ödülü verecek. Bakanlık, 81 ilden kendi illerinde sağlık çalışmalarına yaptıkları katkı, sağlık hizmetlerindeki fedakârlıkları dikkate alınarak belirlenen Yılın Doktorları'na ödüllerini sunacak. Tören, 14 Mart Tıp Bayramı etkinlikleri kapsamında, Ato Congresium'da düzenlenecek.
BİZE ULAŞIN