Meteoroloji'den 4 önemli uyarı

Orta Akdeniz üzerinden gelen ve Türkiye genelinde etkili olan yağışlı havanın, hafta sonunda yurdu terk etmesi bekleniyor. Hava sıcaklığındaki azalışın bugün ve yarın iç kesimlerde, 15 ve 16 tarihlerinde de doğu bölgelerde devam edeceği tahmin ediliyor.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nden alınan bilgiye göre, bugün Doğu ve Güneydoğu Anadolu'nun doğusu ile Rize ve Artvin çevreleri dışında kalan tüm yurdun yağışlı geçeceği öngörülüyor.

Tahminlere göre, yağışlar, Güney ve İç Ege, Akdeniz ile Eskişehir, Konya ve Ankara'nın güney ilçelerinde kuvvetli olmak üzere, genellikle yağmur ve sağanak, Trakya, Marmara'nın güneyi, Kuzey Ege'nin iç kesimleri, Bolu, Karabük, Kastamonu, Sivas, Gümüşhane, Bayburt, Erzincan, Tunceli, Bingöl, Muş ve Erzurum çevrelerinde karla karışık yağmur ve kar şeklinde olacak.

Yarın da Marmara'nın batısı dışında tüm yurt yağışlı geçecek. Yağışlar, Ankara, Kırıkkale, Çorum, Amasya, Hatay, Osmaniye, Tunceli, Bingöl, Muş, Bitlis ve Siirt çevrelerinde kuvvetli olmak üzere, genellikle yağmur ve sağanak, iç ve doğu bölgelerde karla karışık yağmur ve kar şeklinde gerçekleşecek.

Rüzgar, bugün Marmara'nın doğusu ve Kuzey Ege kıyılarında kuzey ve kuzeydoğu, Antalya Körfezi'nde güneybatı, yarın ise Kıyı Ege, Orta ve Doğu Karadeniz Kıyılarında kuzey ve kuzeybatı ve Doğu Akdeniz kıyılarında da güneybatı yönlerden kuvvetli esecek.

Bugün doğu, yarın ise doğu ve iç bölgelerde buzlanma ve don olayı görülecek. Soğuk ve yağışlı hava, 15 ve 16 Mart tarihlerinde kuzey, iç ve doğu bölgelerde etkili olmasının ardından hafta sonunda yurdu terk edecek.

Yetkililer, vatandaş ve ilgilileri yağışlarla birlikte meydana gelebilecek sel, su baskını, taşkın, ulaşımda aksama ve gribal enfeksiyon gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olmaları konusunda uyardı.

METEOROLOJİ'DEN UYARILAR

KUVVETLİ YAĞIŞ UYARISI: Yağışların; Antalya, Muğla, Adana, Mersin, Aydın ile Denizli ve Isparta'nın güney çevrelerinde kuvvetli olması beklendiğinden, yaşanabilecek olumsuzluklara karşı ilgililerin ve vatandaşların dikkatli ve tedbirli olması gerekmektedir.

ÇIĞ UYARISI: Karadeniz'in iç kesimleri ile Doğu Anadolu'nun kuzey ve doğusunda eğimin fazla olduğu alanlarda oluşabilecek çığ tehlikesine karşı ilgililerin ve vatandaşların dikkatli ve tedbirli olması gerekmektedir.

KAR ERİMELERİ UYARISI: Hava sıcaklığındaki artış, meydana gelmesi beklenen yağmur ve sağanak şeklindeki yağış ve kuvvetli lodosun etkisiyle özellikle İç Ege, Akdeniz'in iç kesimleri, İç Anadolu ve Karadeniz bölgesinin iç kesimlerinde kar erimelerinde artış beklendiğinden meydana gelebilecek olumsuzluklara karşı (ani sel, su baskını, taşkın, heyelan vb.) dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.

KUVVETLİ RÜZGAR UYARISI: Rüzgarın; Marmara ve Kuzey Ege kıyılarında kuvvetli ve kısa süreli fırtına (50-70 km/s), Akdeniz kıyılarında kuvvetli (40-60 km/s), iç kesimlerde kuvvetlice (30-50 km/s) esmesi beklendiğinden, yaşanabilecek olumsuzluklara karşı ilgililerin ve vatandaşların dikkatli ve tedbirli olması gerekmektedir.

Marmara Denizi'nde fırtına bekleniyor

Marmara Denizi'nde şiddetli fırtına bekleniyor, Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nin genelinde de toz bulutu etkili olacak.

Meteoroloji Genel Müdürlüğünün internet sitesinde yer alan açıklamaya göre, Marmara'da kuzey ve kuzeydoğu yönlerden, gece saatlerine kadar 6 ila 8 kuvvetinde fırtına bekleniyor. Güneydoğu Anadolu Bölgesi geneli ile Malatya, Elazığ ve Osmaniye çevrelerinde de toz taşınımı beklendiğinden yaşanabilecek olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerektiği bildirildi.

BÖLGELERİMİZDE HAVA

MARMARA:
Parçalı ve çok bulutlu, ilk saatlerde bölge geneli, sonrasında güney ve doğusunun aralıklı yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların genellikle yağmur ve karla karışık yağmur, ilk saatlerde Trakya, akşam saatlerinden itibaren güneydoğusunda kar şeklinde olması bekleniyor. Rüzgar; kuzey ve kuzeydoğu yönlerden kuvvetli (40-60 km/s) yer yer kısa süreli fırtına şeklinde (50-70 km/s) esecek.

EGE: Çok bulutlu, bölge genelinin aralıklı yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışlar, genellikle yağmur ve sağanak, kıyılarında gökgürültülü sağanak, Kütahya ile akşam saatlerinden sonra Afyon çevrelerinde karla karışık yağmur ve kar şeklinde olacak. Yağışların, Muğla, Aydın ve Denizli'nin güney çevrelerinde kuvvetli olması bekleniyor. Rüzgarın; Kuzey Ege kıyılarında kuzeydoğu yönlerden kuvvetli ve kısa süreli fırtına şeklinde (50-70 Km/s) eseceği tahmin ediliyor.

AKDENİZ: Çok bulutlu, aralıklı sağanak ve gökgürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; Antalya, Mersin, Adana ve Burdur'un güney çevrelerinde kuvvetli olması bekleniyor. Rüzgar; kıyılarında güney yönlerden yer yer kuvvetli olarak (40-60 Km/s) esecek.

İÇ ANADOLU: Çok bulutlu, bölge genelinin aralıklı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların, genellikle yağmur, Eskişehir ile gece saatlerinde bölgenin kuzeyinde karla karışık yağmur ve kar şeklinde olması bekleniyor. Rüzgar, bölgenin doğusunda, güney ve güneybatı yönlerden kuvvetlice esecek.

BATI KARADENİZ: Parçalı ve çok bulutlu, Bolu, Düzce ile akşam saatlerinden itibaren bölge genelinin aralıklı yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; genellikle yağmur, Bolu çevreleri ile gece saatlerinde iç kesimlerinde karla karışık yağmur ve kar şeklinde olması bekleniyor.

ORTA VE DOĞU KARADENİZ: Parçalı ve çok bulutlu, Çorum ile zamanla Orta Karadeniz ve Giresun çevrelerinin hafif yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; genellikle yağmur, gece saatlerinde Çorum çevrelerinde karla karışık yağmur ve kar şeklinde olması bekleniyor. Doğu Karadeniz'in iç kesimlerinde eğimin fazla olduğu alanlarda oluşabilecek çığ tehlikesine karşı ilgililerin ve vatandaşların dikkatli ve tedbirli olması gerekmektedir.

DOĞU ANADOLU: Parçalı ve çok bulutlu, Malatya ile zamanla bölgenin batısının karla karışık yağmurlu geçeceği tahmin ediliyor. Bölgenin doğusunda buzlanma ve don olayı bekleniyor. Bölgenin kuzey ve doğusunda eğimin fazla olduğu alanlarda oluşabilecek çığ tehlikesine karşı ilgililerin ve vatandaşların dikkatli ve tedbirli olması gerekmektedir.

GÜNEYDOĞU ANADOLU:
Parçalı ve çok bulutlu, akşam saatlerinden itibaren batısı ile Diyarbakır çevrelerinin aralıklı yağmurlu geçeceği tahmin ediliyor.

HAVA SICAKLIKLARINI DERECELERİYLE GÖRMEK İÇİN HARİTALARIN ÜZERİNE TIKLAYINIZ...BİZE ULAŞIN