'Tek çıkış yeri var'

Olay yerine giden Bakan Faruk Çelik, çadırlarda tek çıkışın olduğunu belirterek, "Malzemeler de yanmaya müsait" dedi. Hükümet ölen işçilerin ailelerine de jet hızıyla aylık bağlamaya karar verdi

Yangının ardından Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı çok yönlü harekete geçti. Bakanlık, önceki gece müfettiş göndererek yangınla ilgili inceleme başlattı. Olay yerinde inceleme yapan Bakan Faruk Çelik, " 40 işçimizin kaldığı bir çadırda olay meydana geldiği zaman karşılıklı çıkış kapılarının olması gerekiyor. Biz şu anda bunun mümkün olmadığını yanmayan çadırlardan görüdk" dedi. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, sabah Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Başkanı Fatih Acar ve ilgili bürokratlara ilk uçakla İstanbul'a gitmeleri için talimat verdi. Günün ilk saatlerinde İstanbul Bölge Teftiş Kurulu'ndaki yetkilileri ve sosyal güvenlik müfettişleri olay yerine gitti. Saat başı bilgi alan Bakan Çelik de İstanbul'a gitti. Başbakan Tayyip Erdoğan'ın da Bakan Çelik'i iki kez arayarak yangınla ilgili bilgi aldığı öğrenildi. SGK'dan alınan bilgiye göre, yaşamını yitiren işçilerin 7'sinin ailesine dün itibariyle ölüm aylığı bağlanması için işlemler başlatıldı. Diğer dört işçinin dosyalarına yönelik inceleme tamamlanır tamamlanmaz ailelerine aylık bağlanacak. Çalışanlardan bin 800 gün prim ödeyenlere emekli, daha az olanlara da iş göremezlik aylığı bağlanıyor. Bakanlık yetkilileri, "Çadırlar iş kampusu içinde yer aldığı için olay iş kazası olarak değerlendiriliyor. Gün şartı aranmaksızın ölüm aylığı bağlanıyor" değerlendirmesini yaptı.

BAKAN: İNCELENİYOR

Bakan Çelik, incelemelerin sürdüğünü belirterek, "Nerede bir ihmal, kusur var hızlı bir şekilde olay anından itibaren değerlendiriliyor" dedi. Çelik, işçilerin çalıştıkları ve kaldıkları yerlerin bütünlük arz ettiğini ifade ederek, şunları söyledi: "Çalıştıkları yerler gibi kaldıkları yer konusunda da önlemlerin alınması gerekiyor. İş Kanunu bunu öngörüyor. Çadırlarda 3 tane ısıtıcı olduğu ifade ediliyor. Konteynerler neden kullanılmadı? İşçiler neden çadırda kaldı? Çadırların neden tek çıkış vardı? Bunların hepsi inceleniyor." Yangın, işin bulunduğu sınırlar içinde olduğu için iş kazası kapsamında değerlendiriliyor. İşveren ihmali tespit edilirse ilgili firma da işçilerin ailelerine tazminat ödeyecek.

DENETİM YÖNTEMİ

Taşeron firmalar, Çalışma Bakanlığı ve SGK tarafından denetleniyor. Kaçak işçi çalıştıran işyerleriyle mücadele kapsamında Kayıtdışı İstihdamla Mücadele Daire Başkanlığı kuruldu. Denetimlerin önemli bölümü ihbarlar ve Alo 170 aracılığıyla gelen şikâyetlerden yola çıkılarak yürütülüyor. Son 3 yılda veri paylaşımı sayesinde 1 milyon 160 bin kişinin kayıtdışı çalıştığı saptandı. İşletmeler her kayıtdışı işçinin çalıştığı her ay için faiziyle 2 asgari ücret miktarında ceza ödüyor.
BİZE ULAŞIN