Gökten acı haber düştü

Konya'da akrobasi timi Türk Yıldızları'na ait F-5 tipi uçak, dün üsse 2 kilometre uzaklıktaki bir fabrikanın bahçesine düştü. Kazada ekibin yeni pilotu yüzbaşı Ümit Özer şehit oldu

Korkunç kaza Konya'da dün saat 11.30 sıralarında yaşandı. Türk Yıldızları'na ait F-5 tipi uçak, eğitim uçuşu için 3'üncü Ana Üs Komutanlığı'ndan havalandıktan sonra TÜMOSAN Traktör Fabrikası arazisine düştü. Fabrika binasına 500 metre mesafedeki araziye çok sayıda ambulans ve itfaiye ekibi sevk edildi. Yapılan incelemede, uçağın pilotu hava pilot yüzbaşı Ümit Özer'in (31) olay yerinde şehit olduğu belirlendi. Bir görgü tanığı, "Uçak düşünce yaklaşık 150-200 metre sürüklendi" derken bir diğeri, "4 uçak birlikte geldiler, 3'ü düz devam etti. Alçalan uçak yere çakıldı" dedi. Şehit pilotun Setenay Özer ile 4 yıllık evli olduğu ve 17 gün önce bir çocuğunun doğduğu öğrenildi.

ZİRVEDEN BAŞSAĞLIĞI

Konya Valisi Aydın Nezih Doğan "Detaylı açıklama yapılacak" açıklaması yaparken Genelkurmay Başkanlığı'ndan "Şehidimize Allah'tan rahmet, silah arkadaşlarına, şehidimizin kederli ailesi ve yakınlarına başsağlığı dileriz" mesajı geldi. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Başbakan Erdoğan, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel'e başsağlığı telgrafı gönderdi. Özer'in akrobasi timine 3 ay önce dahil olduğu belirtildi. Olayın 8 süpersonik uçakla gösteri yapan Türk Yıldızları'nın ölümle sonuçlanan ilk kazası olduğu belirtildi. Konya'da son 10 yıldaki askeri uçak kazalarında 8'i pilot 10 askeri personel şehit oldu.
BİZE ULAŞIN