Yeni hafta baharla geliyor

Türkiye genelinde etkili olan soğuk ve yağışlı hava, hafta sonu ülkeyi terk edecek. Hava sıcaklıkları, gelecek hafta başında tüm yurtta 6 ila 10 derece artacak.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nden alınan bilgiye göre, soğuk ve yağışlı hava yurt genelinde etkili olurken, ülkenin yarın Karadeniz üzerinden gelen yeni bir soğuk ve yağışlı havanın etkisine girmesi bekleniyor.

Tahminlere göre, yarın bütün bölgeler çok bulutlu, Marmara, Karadeniz, İç Ege, İç Anadolu, Doğu Anadolu'nun kuzey ve doğusu, Güneydoğu Anadolu'nun güney ve doğusu ile Isparta, Hatay ve Osmaniye çevreleri yağışlı geçecek. Yağışlar Hatay, Osmaniye, Gaziantep, Kilis ve Şanlıurfa ile Mardin çevrelerinde yağmur ve sağanak, Marmara ile Karadeniz'in kıyı kesiminde karla karışık yağmur diğer yerler ile öğle saatlerinden sonra Batı ve Orta Karadeniz'in kıyı kesiminde de kar şeklinde olacak. Batı Karadeniz bölümündeki kar yağışları kuvvetli gerçekleşecek.

16 Mart Cuma günü Doğu Karadeniz'de kuvvetli olmak üzere Marmara'nın doğusu, Karadeniz, İç Anadolu, Doğu Anadolu'nun kuzey ve doğusunun kar yağışlı, Güneydoğu Anadolu'nun güney ve doğusunun sağanak yağışlı olacak.

17 Mart Cumartesi günü de Orta ve Doğu Karadeniz ile Doğu Anadolu'nun kuzey ve doğusu kar yağışlı geçecek. Yağışlar, 17 Mart Cumartesi günü yurdu tamamen terk edecek.

Hava sıcaklıkları ise yarın kuzey ve doğu kesimlerde 2-4 derece, cuma günü ise güney, iç ve doğu bölgelerde 4-6 derece azalacak. Ancak hafta sonu cumartesi günü batı bölgelerde, pazar gününden itibaren ise tüm yurtta 6 ila 10 derece artacak.

METEOROLOJİ'DEN UYARILAR

KUVVETLİ YAĞIŞ UYARISI: Meteoroloji Genel Müdürlüğü, kuvvetli yağış uyarısında bulundu.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nün internet sitesinde yer alan açıklamaya göre, Adana, Osmaniye, Hatay, Antalya'nın doğu ilçeleri (Alanya, Manavgat, Serik, İbradı, Gazipaşa) ile Siirt çevrelerinde sağanak ve gök gürültülü sağanak yağış, Eskişehir, Bilecik, Kütahya, Afyonkarahisar, Tunceli, Bingöl, Muş, Bitlis ile Ankara'nın kuzey ve batı çevrelerinde karla karışık yağmur ve kar şeklinde görülecek yağışlar, yer yer kuvvetli olacak. Yaşanabilecek olumsuzluklara karşı ilgililerin ve vatandaşların dikkatli ve tedbirli olması gerektiği bildirildi.

ÇIĞ UYARISI: Karadeniz'in iç kesimleri ile Doğu Anadolu'nun kuzey ve doğusunda eğimin fazla olduğu alanlarda oluşabilecek çığ tehlikesine karşı ilgililerin ve vatandaşların dikkatli ve tedbirli olması gerekmektedir.

TOZ TAŞINIMI UYARISI: Güneydoğu Anadolu Bölge geneli ile Malatya, Elazığ, Kahramanmaraş, Osmaniye ve Hatay çevrelerinde toz taşınımı beklendiğinden yaşanabilecek olumsuzluklara karşı (Görüş mesafesinde azalma, hava kalitesinde düşüş vb.) dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.

KUVVETLİ RÜZGAR UYARISI: Rüzgarın; Ege kıyılarında kuzey ve kuzeybatı yönlerden kuvvetli (40-60 Km/s), Akdeniz ve Güneydoğu Anadolu'da güney ve güneybatı yönlerden kuvvetlice (30-50 Km/s) esmesi beklendiğinden yaşanabilecek olumsuzluklara karşı ilgililerin ve vatandaşların dikkatli ve tedbirli olması gerekmektedir.

Kar ve tipi nedeniyle 223 köy yolu ulaşıma kapandı

Doğu Anadolu Bölgesi'nde aralıklı devam eden kar yağışı ve tipi nedeniyle 223 köy yolu ulaşıma kapandı.

Meteoroloji Erzurum Bölge Müdürlüğü yetkililerinden edinilen bilgiye göre, Orta Akdeniz üzerinden gelen alçak basınç sisteminin etkisi altında bulunan Doğu Anadolu Bölgesi'nde hava, aralıklı hafif kar yağışlı.
Gece en düşük hava sıcaklıkları Kars'ta eksi 11, Erzurum'da eksi 6, Ağrı'da eksi 5, Ardahan'da eksi 3, Iğdır'da eksi 2, Bayburt'ta 0 derece ve Erzincan'da 2 derece olarak ölçüldü.

Günün en yüksek hava sıcaklıklarının da Erzurum'da 3, Ardahan'da 5, Kars'ta 3, Ağrı'da 4, Bayburt'ta 5, Erzincan'da 9 ve Iğdır'da 6 derece olması tahmin ediliyor. Kar ve tipi nedeniyle Erzurum'da 156, Ağrı'da 35, Ardahan'da 9 ve Iğdır'da 23 olmak üzere toplam 223 köy ile ulaşım sağlanamıyor.

Yolu ulaşıma kapalı olan köylerde hasta nakillerinde de zaman zaman sıkıntı yaşanıyor. Erzurum'da yolu ulaşıma kapalı olan köylerden 5 hasta, karla mücadele ve sağlık ekiplerince, hastanelere ulaştırıldı.

BÖLGELERİMİZDE HAVA

MARMARA: Parçalı ve çok bulutlu, Çanakkale, Edirne ve Tekirdağ çevreleri dışında bölge genelinin aralıklı yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların genellikle yağmur, Bilecik'de yer yer kuvvetli olmak üzere, Bilecik ile gece saatlerinde Kırklareli çevrelerinde karla karışık yağmur ve kar şeklinde olması bekleniyor.

EGE: Parçalı ve çok bulutlu, İç Ege ve Manisa çevrelerinin aralıklı yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışlar, genellikle yağmur ve sağanak, Kütahya ile Afyonkarahisar çevrelerinde karla karışık yağmur ve kar şeklinde olacak. Yağışların; sabah saatlerinde Kütahya ve Afyonkarahisar çevrelerinde yer yer kuvvetli olması bekleniyor. Rüzgarın; Ege kıyılarında kuzey ve kuzeybatılı yönlerden kuvvetli (40-60 Km/S) olarak eseceği tahmin ediliyor.

AKDENİZ: Çok bulutlu, aralıklı yağmur ve sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; Adana, Osmaniye ve Hatay ile Antalya'nın doğu çevrelerinde kuvvetli olması bekleniyor. Rüzgar; bölgenin kıyılarında güney ve güneybatı yönlerden kuvvetlice (30-50 Km/S) esecek. Kahramanmaraş, Osmaniye ve Hatay çevrelerinde toz taşınımı görülecek.

İÇ ANADOLU: Çok bulutlu, bölge genelinin aralıklı yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların, Eskişehir ile Ankara'nın kuzey ve batı çevrelerinde yer yer kuvvetli olmak üzere bölgenin kuzeyinde karla karışık yağmur ve kar, güneyinde yağmur, öğle saatlerinden itibaren bölge genelinde karla karışık yağmur ve kar yağışlı olması bekleniyor.

BATI KARADENİZ: Parçalı ve çok bulutlu, bölge genelinin aralıklı yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; kıylarda yağmur, iç kesimlerde karla karışık yağmur ve kar şeklinde olması bekleniyor.

ORTA ve DOĞU KARADENİZ: Parçalı ve çok bulutlu, aralıklı yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; kıyılarda yağmur, iç kesimlerinde karla karışık yağmur ve kar şeklinde olması bekleniyor. Doğu Karadeniz'in iç kesimlerinde eğimin fazla olduğu alanlarda oluşabilecek çığ tehlikesine karşı ilgililerin ve vatandaşların dikkatli ve tedbirli olması gerekmektedir.

DOĞU ANADOLU: Parçalı ve çok bulutlu, batısı ile zamanla bölge genelinin yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışlar Malatya ve Elazığ çevrelerinde yağmur, diğer kesimlerde karla karışık yağmur ve kar şeklinde olmak üzere Tunceli, Bingöl, Muş ve Bitlis çevrelerinde yer yer kuvvetli olması bekleniyor. Bu sabah ve gece saatlerinde bölgenin kuzey ve doğusunda buzlanma ve don olayı bekleniyor. Bölgenin kuzey ve doğusunda eğimin fazla olduğu alanlarda oluşabilecek çığ tehlikesine karşı ilgililerin ve vatandaşların dikkatli ve tedbirli olması gerekmektedir. Malatya ve Elazığ çevrelerinde toz taşınımı görülecek.

GÜNEYDOĞU ANADOLU: Parçalı ve çok bulutlu, batısı ile zamanla bölge genelinin aralıklı yağmurlu geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; akşam saatlerinde Siirt çevrelerinde yer yer kuvvetli olması bekleniyor. Rüzgar; güney ve güneybatı yönlerden kuvvetlice (30-50 Km/S) esecek. Bölge genelinde toz taşınımı görülecek.

HAVA SICAKLIKLARINI DERECELERİYLE GÖRMEK İÇİN HARİTALARIN ÜZERİNE TIKLAYINIZ...BİZE ULAŞIN