66 yıl sonra nüfus cüzdanı olacak

Kırıkkale'nin Balışeyh ilçesine bağlı Eldelek köyünde hayatını sürdüren ve nüfus kaydı olmadığı için hiçbir vatandaşlık hizmetinden yararlanamayan kadın, 66 yıl sonra nüfus cüzdanı sahibi olacak.

Nehir Güngör, doğumundan kısa bir süre sonra kızamık hastalığına yakalanması üzerine öleceği düşüncesiyle nüfusa kaydettirilmediğini anlattı.

Sağlıklı bir hayat sürdürdüğünü anlatan Güngör, ''O dönemler köyde kızamıktan ölenler oluyormuş. Babam rahmetli benim de öleceğimi düşünerek beni nüfusa yazdırmamış. Sonra kızamıktan kurtulmama rağmen babamla annemin, 'ölecek' düşüncesi değişmemiş herhalde. Yine beni nüfusa yazdırmamışlar. Ben de ne öldüm ne de yittim işte böyle kaldım'' dedi.

Güngör, 35 yıl önce babasını, 1 yıl önce de annesini kaybettiğini belirterek, ''Benim 5 koyunum, 15 tane de tavuğum var. Onlarla geçinip gidiyorum. Başka da hiç bir şeyim yok. Benden büyük iki ağabeyim, bir de kız kardeşim var ama hepsi buradan taşınıp gittiler. Kız kardeşim Ankara'da yaşıyor. Ben annemle burada yaşıyordum ama geçen yıl annem de öldü'' diye konuştu.

Hayatında köyden bir kez dışarı çıktığını söyleyen Güngör, şunları söyledi:

''Yıllar önce yine nüfusa kayıt olmak için ağabeyimle birlikte Kırıkkale'ye gittim, bundan başka da köyden dışarı hiç çıkmadım. Kırıkkale o zaman ilçeydi. Nüfus kaydı için o zaman bizden bir sürü belge istedikleri için yine kayıt olamadım, öyle kaldı. Daha sonra da nüfusa kaydolmak için bir şey yapmadım. Ama geçen ay Kaymakamlıktan geldiler. Fotoğrafımı falan çektiler. Bana nüfus cüzdanı vereceklermiş.''

''Nüfus kağıdına kavuşacak''

Balışeyh Kaymakamı Tekin Erdemir, Nehir Güngör ile ilgili Kaymakamlığın elektronik bir mektup geldiğini geldiğini ifade ederek, şunları söyledi:

''Bu mektupta ilçemize bağlı Eldelek köyünde 60 yaşlarında bir vatandaşımızın nüfusa kağıdı olmadığı ihbar ediliyordu. Nehir teyzemizden haberimiz oldu. İhbar üzerine Nüfus Müdürünü konuyu araştırması için görevlendirdik. Teyzemiz başvuruda bulunmak için Kaymakamlığımıza gelmeyi reddetti. Bu yaşına kadar hiç köyden çıkmamış. Bunun üzerine ilçe Nüfus Müdürümüz köye giderek vatandaşımızın hem fotoğrafını çekti hem de başvurularını alıp işlem yapılmak üzere Valiliğimize gönderdik. Valiliğimizde de işlemleri tamamlandı. İnşallah teyzemize nüfus cüzdanını önümüzdeki günlerde teslim edeceğiz.''

Güngör'ün muhtaç olmasına rağmen Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı hizmetlerinden de faydalanmadığını anlatan Erdemir, ''Teyzemizin maddi durumu da iyi değil. Nüfusa kayıtlı olmadığı için vakıf yardımlarından da faydalanamıyor ve aynı zamanda herhangi bir sosyal güvencesi de yok. İnşallah teyzemizin nüfus cüzdanı çıktığında hem vakfımızın imkanlarından hem de Sosyal Güvenlik Kurumu'nun imkanlarından faydalanacak'' dedi.
BİZE ULAŞIN