At eti yediren işadamından 'ihale mağduruyum' davası

Dokuz Eylül Üniversitesi'nde öğrencilere at eti yedirilmesi ile ilgili skandalın baş aktörü M.D., ihalenin iptali nedeniyle mağdur olduğu iddiasıyla okula tazminat davası açtı

İzmir'de geçtiğimiz yıl ihbar üzerine Dokuz Eylül Üniversitesi yemekhanelerinde kullanılan etlerde inceleme yaptıran polis, yemeklerde kullanılan sığır etlerine, sözleşmeye aykırı olarak kanatlı hayvan eti ve at eti karıştırıldığını belirledi. Soruşturma sonunda gözaltına alınan sanıklardan, üniversiteye ihaleyle etleri veren firmanın sahibi M.D. tutuklanırken, diğer aracı şirketlerin yetkilileri ve çalışanları olan 5 kişi ise tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı. Olayla ilgili soruşturmayı tamamlayan Cumhuriyet Savcısı 6 sanık hakkında, "Edimin ifasına fesat karıştırmak" suçundan 2 yıldan 7 yıla kadar hapis istemiyle dava açtı. Sanıklardan tutuklu olarak yargılanan M.D. suçlamaları kabul etmeyerek, olaydan tedarikçi firmanın sorumlu olduğunu iddia etti.

'BEN DEĞİL TEDARİKÇİ SUÇLU'
Tahliye olan M.D., avukatları aracılığıyla at etinden dolayı ihalesini iptal eden Dokuz Eylül Üniversitesi'ne karşı tazminat davası açtı. M.D., asıl mağdurun ihalenin iptal edilmesiyle kendisi olduğunu, tedarikçi firma yüzünden kendi firmasının at eti satan firma olarak kamuoyunda lanse edildiğini, 1 yıl ihaleye girmeme cezası aldığını, 2 ay tutuklu kaldığını, üniversitenin ikinci inceleme için numune bulundurmayarak kendisinin bu mağduriyetine sebep olduğunu iddia etti. M.D., yaşadığı mağduriyet ve ticari itibarının zedelenmesinden dolayı üniversitenin kendisine 100 bin TL maddi, 50 bin TL manevi tazminat ödemeye mahkum edilmesini istedi.
BİZE ULAŞIN