Şiddete dayanamadı ve...

1991 yılında mutlulukla başlayan evlilik hayatının şiddete maruz kalarak son bulması 37 yaşındaki Ömür Baran'ı kick boks salonuna taşıdı. Hedefinde kick boks antrenörlüğü olduğunu söyleyen Ömür Baran'ın en büyük rakibi ise daha anne karnında baba şiddeti ile tanışan ve spor salonunda annesini yalnız bırakmayan 14 yaşındaki kızı Hasret Ünal oldu.

17 yıllık evlilik hayatında eşi tarafından türlü şiddetlere maruz kalan Ömür Baran, kızı Hasret Ünal ile birlikte spor salonunda bu izleri silmeye çalışıyor. 2008 yılında evliliğini maruz kaldığı şiddeti hayatından yitirmediği özgüven duygusu ve annelik hissi ile çıkardığını söyleyen Baran, acı ve gözyaşı dolu yıllarının geride kaldığını artık hayata kızı ile birlikte daha umutlu baktığını söyledi. Baran, şiddetle geçen yıllarında insan olduğunu unutmadığını belirterek şöyle konuştu: "Evlilik hayatım boyunca eşimden şiddet gördüm. Bir keresinde beni dövdü ve kulaklarım tıkanmıştı, 1 hafta geçici işitme kaybı yaşadım. Ayrıca, hamilelik dönemimde de dayak yedim. Artık yorulduğumu, bıktığımı ve usandığımı hissettim ve 'artık bu ben olmayacağım, şiddete maruz kalmayacağım ve korkak olmayacağım' diye düşündüm. Bunu hak etmediğimi düşündüm. Aile hayatımızda beni ve babasını örnek alan bir evladımın olduğunu ve her şeyden önce de bir insan olduğumu unutmadım. Daha fazla dayanamayacağımı anladıktan sonra da2008 yılında eşimden ayrıldım. Ayrıldıktan sonra da eşimden şiddet gördüm. Ama artık bunlar geride kaldı."

ARTIK GÜÇLÜYÜM

Spor salonunda bayan olarak savunma sporuna merakının erkekler tarafından hor karşılandığını ifade eden Baran; şunları söyledi: "2009 yılında başladığım kick boks sayesinde artık kendimi daha güçlü hissediyorum. Tek başıma bayan olarak bu spora ilk başladığım yıllarda hor karşılandım. Çok tuhaf bir algı oluşmuştu. Bunu hissediyordum ama hedefimden de vazgeçmek niyetinde olmadım. Artık çalışıyorum, hayatımı kazanıyorum. İşten çıktıktan sonra spor salonuma geliyorum. Hayata karşı daha umutluyum. Güzel yılların beni beklediğini biliyorum. Bunun için de en büyük hedefim kick boks antrenörü olmak. İnşallah katılacağım antrenörlük sınavlarında da başarılı olacağım."

14 yaşındaki kızı ile birlikte yaşayan ve hayatını tezgahtarlık yaparak sürdürmeye çalışan Ömür Baran, şiddet dolu yıllarda hayata küstüğünü dile getirerek hemcinslerine de şu tavsiyede bulundu: "Önceden bende durgunluk ve korkaklık vardı. Ama şimdilerde hiçbir şeyden korkmuyorum, kendimi güçlü hissediyorum. Bir kadın asla korkak olmamalı, 'kimsem yok' diye düşünmemeli. Hayattan korkarsanız hiçbir şey elde edemezsiniz. Hiçbir bayan şiddet görmemeli. İnsanlar şiddeti cinsiyet olarak da düşünmemeli ve şiddeti hayatlarından çıkartmalı."

BEN ASLA DAYAK YEMEYECEĞİM

14 yaşındaki Hasret Ünal ise hafızasındaki küçük yaşta baba şiddetini spor yaparak silmeye çalıştığını söyledi. Özellikle kadınlara yönelik son günlerde artan şiddet haberlerini üzüntü ile karşıladığını anlatan Hasret; şöyle konuştu: "14 yaşındayım. Burada hocamızın gösterdiği hareketleri yapıyoruz. Küçüklüğümde babamdan bende şiddet gördüm. Kick boks yaparak kendimi korumamı sağlamayı ve zarar göreceğim herhangi bir olayı etkisiz hale getirmeyi öğreniyorum. Benim kick boks öğrenmem okulumda arkadaşlarım tarafından da merak uyandırdı. Kadınlara şiddet haberlerini izledikçe ve okudukça üzülüyorum ama ben de böyle dayak yemeyeceğim. Hırslandım ve kick boks öğrenmeye karar verdim."

SPOR SALONUNUN YARISI KADINLARDAN OLUŞUYOR

Amatör Milli Takım eski Antrenörü Halit Unsur ise kadına karşı artan şiddet olayları ile spor salonlarında kadınların sayısının arttığını belirterek şunları söyledi: " Belli bir süreden sonra kendilerine güvenleri artıyor. Burada temel eğitim alıyorlar. Bazıları da şampiyonluğa kadar yükseliyor. Örneğin 80 sporcumuz var yarısı kadın. Bayanlardan daha fazla başvuru bekliyoruz."
BİZE ULAŞIN