8 yaşında 60 kilo olan Yusuf evden çıkamıyor

Obezite tedavisi gören 60 kilogram ağırlığındaki Yusuf, yürüyemediği için okula gidemiyor. Okul yönetimi 8 yaşındaki çocuğu "engelli öğrenciye evde ders" statüsüne almaya çalışıyor

Doğubayazıt ilçesi Çiftepınar Mahallesi'nde yaşayan Tek ailesinin 5 çocuğunun en küçüğü olan Yusuf Tek'inin hayatı büyük bir dram barındırıyor. Obezite nedeniyle sürekli kilo alan Yusuf 3 yaşında 40 kiloya, 4 yaşında 50 kiloya, 7 yaşında ise 74 kiloya kadar çıktı. Yalnız başına hareket edemeyen Yusuf, geçen yıl evlerine 2 kilometre uzaklıktaki Kemalpaşa İlköğretim Okulu'na kaydettirildi. Ancak yürüyemediği için okula kendisi gidemeyen Yusuf, ailesi tarafından okula taşındı. Oğulları için taşımalı eğitim isteyen aile olumsuz yanıt alınca, baba Tahir Tek, Yusuf'u el arabasıyla okula götürüp getirmeye başladı. Ancak sürekli kilo almaya devam eden Yusuf, geçen yılın sonunda tedavi için Ankara Çocuk Sağlığı Eğitim Araştırma Hastanesi'ne götürüldü. Burada bir ay tedavi gören Yusuf 60 kiloya kadar düştü. Ancak yoksul aile, uzun süreli bu tedavi sürecine daha fazla dayanamayınca Yusuf tekrar evine döndü.

DİZİNİ DE İNCİTTİ

Kiloları yüzünden dizini de inciten Yusuf, tamamen eve hapsoldu. Babası işe gittiği, anne Canan Tek'in de kaldırmaya gücü yetmediği için Yusuf okula götürülemedi. Oğlunun durumunun yüreğini parçaladığını belirten anne, "Ankara'da kilo verdiğini görünce çok sevinmiştim, ama şimdi kahroluyorum" diye konuştu. Baba Tahir Tek ise "Ben bir otelde kalorifercilik yaparak evi geçindiriyorum. Kazandığım para geçimimize zor yetiyor. Evimiz okula 2 kilometre uzak. Yusuf, kiloları nedeni ile arkadaşları ile birlikte oynayamıyor hatta ayakta bile duramıyor. Okul yönetiminden Yusuf'u okula götürüp getirmesi için araç talep ettik ancak böyle bir hizmet veremeyeceklerini söylediler" dedi. Hayata 4 duvar arasında devam eden Yusuf da okul ve arkadaş hasretini kitaplarıyla gidermeye çalışıyor. Bir an önce sınıf arkadaşlarına kavuşmak istediğini söyleyen Yusuf, "Okulumu ve arkadaşlarımı çok özledim. Tek isteğim okula gidip gelebilmek" dedi. Okul Müdürü Zeki Halisoğlu ise düzenli olarak Yusuf'u ziyaret ettiklerini belirterek, "Yusuf'u, eğitimden yararlanabilmesi için Milli eğitim müfredatında da var olan 'engelli öğrencilere evde ders' statüsüne almaya çalışıyoruz" diye konuştu.
BİZE ULAŞIN