'İstikbalimizin manifestosu'

En gurur veren kahramanlık destanımız Çanakkale Deniz Zaferi'nin 97'nci yıldönümü dün tüm Türkiye'de coşkuyla kutlandı. Başbakan Erdoğan yayımladığı mesajında büyük zaferi bu sözlerle nitelendirdi

18 Mart Şehitler Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi'nin 97'nci yıldönümü, yurt genelinde düzenlenen törenlerle kutlandı. Afganistan'da şehit olan 12 askerin acısının hissedildiği Çanakkale'deki törenlerde, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın mesajı okundu. Afganistan'da görevleri başında şehit olan askerler başta olmak üzere tüm şehitleri rahmetle, minnetle yad ettiklerini belirten Başbakan Erdoğan'ın mesajında "Çanakkale Deniz Zaferimiz, milletimizin yeniden uyanışına, şahlanışına, bir millet olarak dünya sahnesinde yeniden yükselişine de zemin hazırlamıştır. Çanakkale'de, tarihimize altın harflerle yazılan zafer, istiklalimizin ve istikbalimizin de bir manifestosudur. Şehitlerimiz ve onların kahramanlıklarından aldığımız ilhamla Türkiye'yi büyütmeye, güçlendirmeye, tarihine ve medeniyetine yarışır şekilde ülkemizi yüceltmeye devam ediyoruz. Çanakkale'de omuz omuza vatanlarını müdafaa eden şehitlerimizden, onların yan yana yattığı kabirlerden aldığımız ilhamla, kardeşliği pekiştiriyor, ülkemize yönelik her türlü fitne ve nifak girişimleriyle tek yürek halinde mücadele ediyoruz. Şehitlerimizin mekanı cennet olsun, Allah onlardan razı olsun" ifadeleri yer aldı. Törenler, Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'ın Çanakkale Cumhuriyet Meydanı'ndaki Atatürk Anıtı'na çelenk konması ile başladı ve Çanakkale 18 Mart Stadı'nda devam etti. Törene Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'ın yanı sıra İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin, Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, CHP'li vekiller katıldı. Arınç konuşmasında, "Çanakkale zaferi dini ve devleti için canını Allah yolunda feda eden şehitlerimizin destanıdır. Çanakkale savaşının bizlere öğrettiği en büyük ders birlik, beraberlik, kardeşlik ruhunun elde edemeyeceği hiçbir şey olmadığıdır. Bizi tek millet yapan ortak kader ideal çerçevesinde bütünleştiren Çanakkale ruhunu iyi anlamak, şehit ve gazilerimize karşı en büyük sorumluğumuzdur" dedi.

ŞEHİTLER İÇİN MEVLİT
İstanbul Edirnekapı Şehitliği'nde düzenlenen törende, şehitler için 3 el saygı atışı yapıldı. İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, Şehitlik Özel Defteri'ni imzaladı. Sultanahmet Camisi'nde de, şehitler için dün öğle namazını müteakip mevlit okutuldu. Ankara'daki törenler sırasında Anıtkabir ziyaret edilerek, Atatürk'ün mozolesine çelenk konuldu. Cebeci Asli Mezarlığı'ndaki polis şehitliğinde de tören düzenlendi. Şehitler İzmir, Malatya, Mersin, Tekirdağ, Trabzon ve Tokat'ta düzenlenen törenlerle anıldı. Balıkesir'de, Ayvalık'ta Polis Meslek Yüksek Okulu'ndan 47 öğrenci, Maden Adası açıklarında Türk bayrağı açtı. Hakkâri'de düzenlenen törende, şehit er Süleyman Akan'ın ailesine devlet övünç madalyası verildi. Hakkâri Valisi Muammer Türker, devlet övünç madalyasını şehit erin 3 yaşındaki kızı Özge Naz'ın göğsüne taktı.

YEMEN'DE DE ANILDI

Zaferin yıldönümü için Yemen Türk Şehitliği'nde de geniş katılımlı tören düzenlendi. Sana Büyükelçisi Fazlı Çorman, Riyad ve Yemen Askeri Ataşesi Kurmay Albay Kerim Acar,Yemen Genelkurmay Başkanı yardımcısı Tümgeneral Şerif Muhammed Ahmed'in katıldığı askeri törende tabur geçitleri ve bando ekibi büyük beğeni topladı. Törende iki ülke istiklal marşları okundu ve anıta çelenk konuldu. Mısır'ın başkenti Kahire'de bulunan Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay da, Türk Büyükelçiliği'nin anma törenine katıldı.

GÜL'ÜN TWEETER MESAJI
Öte yandan NTV Tarih Dergisi'nin, Çanakkale Savaşları'nı gün gün, saat saat Twitter üzerinden anlatacak "Gerçek Zamanlı Çanakkale Savaşı Günlüğü" Projesi, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün "Çanakkale savaşları acılardan ders alınarak barışa ulaşmanın güzel bir örneği. Şehitlerimizin ruhu şad olsun" mesajıyla saat 11.00'de başladı. Proje, 9 Ocak 2013'te İngilizlerin Gelibolu'yu terk ettiği günün 97. yıldönümüne kadar sürecek.

BİZE ULAŞIN