Kömür ocağında kabus dakikaları

Amasya Suluova'da, kömür ocağında metan gazından etkilenen 3 işçiden 2'si hayatını kaybetti.

Suluova'ya bağlı Kolay köyünde bir maden şirketine ait kömür ocağında çalışan işçilerden Mehmet Aslan (29), Ömer Baykuş (24) ve Erhan Bilgili (29), ocakta çalıştıkları sırada metan gazından etkilenerek fenalaştı.

Arkadaşları tarafından çağrılan ambulanslarla Suluova Devlet Hastanesi'ne kaldırılan işçilerden Aslan ile Baykuş, buradaki müdahalelere rağmen kurtarılamadı. Durumu ağır olan Bilgili ise Amasya Sabuncuoğlu Şerefeddin Devlet Hastanesi'ne sevk edildi.

Olayla ilgili soruşturma başlatıldı.

Vali Yardımcısı Kubalı: Otopsi sonucu işçilerin kesin ölüm sebebi belirlenecek

Amasya Vali Yardımcısı Hakan Kubalı, kömür ocağında 2 işçinin ölümüyle sonuçlanan zehirlenme olayına ilişkin, ''İş güvenlik uzmanıyla birlikte madende inceleme yapılacak ve otopsi sonucu işçilerin kesin ölüm sebebi belirlenecek'' dedi.

Kubalı, olay yerindeki incelemelerinin ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, Suluova ilçesine bağlı Kolay köyünde özel sektöre ait bir kömür ocağında 2 işçinin ölmesiyle sonuçlanan olayla ilgili soruşturma başlattıklarını söyledi.

Olayın sebebinin kesinlik kazanmadığını, incelemelerin sürdüğünü ancak ilk belirlemelere göre yaşanan olayın bir zehirlenme olduğunu anlatan Kubalı, şunları kaydetti:

''Maden ocağında 280 metre derinlikte 2 işçimiz öldü, 1 işçimiz ise tedavi altında. Olayın mahiyeti tam bilinmemekle birlikte, bir zehirlenme olduğu kuşkusuz görünüyor. Karbondioksit veya karbonmonoksit zehirlenmesi. İşçilerin açıklamalarına göre, Ömer Baykuş adlı işçimiz kapalı bir ocağa giriyor, daha sonra diğer arkadaşı Mehmet Arslan ona bakmak üzere o ocağa gidiyor. Erhan Bilgili de aynı şekilde gidiyor. Cumhuriyet Savcımız burada incelemelerini sürdürüyor. Amasya'dan bir iş güvenlik uzmanı görevlendirildi. İş güvenlik uzmanıyla birlikte madende inceleme yapılacak ve otopsi sonucu işçilerin kesin ölüm sebebi belirlenecek.''

Kubalı, söz konusu olayla ilgili çok yönlü soruşturma yürütüldüğünü belirtti.

Zonguldak'ta da kömür ocağında göçük meydana geldi

Türkiye Taş Kömürü Kurumu'na (TTK) ait bir maden ocağında meydana gelen göçükte bir işçi göçük altında kaldı.

TTK Üzülmez Müesese Müdürlüğü Asma-Dilaver İşletme Müdürlüğü'ndeki kömür ocağının -220 kodunda göçük meydana geldi. Ocakta hazırlık işçisi olarak çalışan Tahir Kuru, göçük altında kaldı. Olay yerine gelen TTK arama kurtarma ekipleri ve diğer madenciler, göçük altında kalan işçiyi kurtarma çalışmalarına başladı.

TTK Genel Müdürü İnan: Maden işçisini kurtarma çalışmaları devam ediyor

Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) Genel Müdürü Burhan İnan, göçük altında kalan işçiyi kurtarma çalışmalarının sürdüğünü bildirdi.

İnan, TTK Üzülmez Müessese Müdürlüğü Asma-Dilaver İşletme Müdürlüğü'ndeki ''kömür ocağının -220 kodunda maden işçilerinin tahkimat yaptığı sırada tavan kısmından kömür pasosunun kayması neticesinde göçük meydana geldiğini'' hatırlattı.

Göçük altında maden işçisi Tahir Kuru'nun(37) kaldığını ifade eden İnan, ''Maden işçisini kurtarma çalışmaları devam ediyor. Kurtarma ekipleri ve maden işçileri paso yığınını kaldırmak için çalışıyorlar'' dedi.

BİZE ULAŞIN