"Çeneyi bile 6 saatte diktik"

Türkiye'nin üçüncü yüz naklini yapan Gazi Üniversitesi, aynı operasyonda dünyada üçüncü çene nakline imza atmış oldu. Dünyada ilk kez İspanya'da gerçekleşen çene ve dil naklinin ardından, yüz nakli yapılan 20 yaşındaki Hatice Nergis'e çene nakli yapıldı. Türkiye'nin 3'üncü yüz nakline imza atan Gazi Üniversitesi Plastik Cerrahi Ana Bilim Dalı'ndan Doç. Dr. Selahattin Özmen, SABAH'a zorlu operasyonun ayrıntılarını anlattı. Operasyonun son derece başarılı geçtiğini belirten Doç. Dr. Özmen, hastası Hatice Nergis'in durumunun iyi olduğunu söyledi.

'6 SAATTE ÇENE YAPTIK'
Diğer yüz operasyonları ortalama 5-6 saat sürerken, son operasyonun neden 11 saat sürdüğünün sorulması üzerine Özmen, "Bu operasyon rutin yüz operasyonlarından çok daha farklı ve zordu. Çünkü hastanın çenesi yoktu. Yeniden bir çene yaptık. Sadece çeneyi yapmayız. Alt çene üst çene dengesini sağlamak çok zor. Alt çene, üst çene ve burun kemiklerinde nakil gerçekleştirdik" bilgisini verdi. Selahattin Özmen, hastanın yüzünün alt kısmının nakil yapıldığını ve yüzünün belli noktalarına estetik rötuşlar yapıldığını belirterek, "Tam yüz nakli yapmak riskli olurdu. Çünkü hastamızın yüzünün üst kısmı gayet iyiydi. Eğer tam yüz nakli yapsak ve vücut yüzü reddetse hasta sahip olduğu yüzünü de kaybederdi. O nedenle yarım yüz nakli yaptık. Hastamızın yüzü çok güzel oldu diyebilirim" diye konuştu. Nergis'in kendilerinin hastası olduğunu ifade eden Doç. Özmen, "Telefonda hastaya 'Hazır mısın dedim'. O da 'Hazırım' deyince 'Gel seni bekliyoruz o zaman' dedim. Şu an kendisinin durumu gayet iyi. Yüzündeki bandajları alacağız" diye konuştu. Özmen, hastada herhangi bir korkunun da olmadığını ifade ederek, "Dört beş yıldır tedavi görüyordu. 35'ten fazla ameliyat geçirmiş. En büyük mutluluğumuz hastanın iyileşmesi. Toplum içine karışmak onun da hakkı" dedi.

GÖZ KISMINA DA PROTEZ...

Doç. Dr. Özmen, Hatice'nin burun kökü, damak ve çenenin tamamen değiştiğini belirterek, göz kısmına ise protez yapılacağını da sözlerine ekledi. Gazi Üniversitesi'nden dün yapılan yazılı açıklamada ise hastanın yoğun bakım ünitesinde takip edildiği, genel durumunun iyi olduğu kaydedildi. Etik nedenlerle hastanın görüntüsünün verilmeyeceği vurgulanan açıklmamada, ameliyatın uzun sürmesinin nedeni de şöyle açıklandı: "Bunun nedeni yapılan işlemin 3 boyutlu rekonstrüksiyon olmasıdır. Üst çene ve damak kemiği, üst dudak ve alt dudağın bir kısmı, üst çene dişleri ve burun kemikleri, septum ve kıkırdak yapılarının mevcut yüz kemikleri ve çene yapısıyla tam uyumunu sağlamak için en az 6 saatlik ek bir çaba gerekti."

'YEMEK YEMEYİ ÖZLEDİM'
Türkiye'de yüz nakli yapılan ilk kadın hasta Hatice Nergis ise ameliyattan önce yakınlarına, tat alamamanın, çiğneyememenin tarif edilemez bir acı olduğunu belirterek, "En çok yemek yiyebilmeyi özledim" sözleriyle duygularını ifade etti.

AİLESİ: SEVİNÇTEN UYUYAMADIK
Türkiye'nin üçüncü, kadından kadına ise ilk yüz naklinin kahramanı Hatice Nergis'in hayatını karartan olay, 6 yıl önce yaşandı. İddiaya göre, köylerindeki okulda ilköğretim okulu son sınıfa giden ve o dönemde 14 yaşında olan Hatice, okul çıkışı geldiği evde, duvarda asılı olan babasına ait çifte av tüfeğiyle oynamaya başladı. Bu sırada ateş alan tüfek, genç kızın yüzünün yüzde 65'ini ve sol gözünü parçaladı.

BABA: İNTİHAR İDDİALARI YALAN

Nakil için kızıyla birlikte K.Maraş'tan Ankara'ya giden baba Hasan Hüseyin Nergis, "Antalya'daki ilk nakilden sonra hem umutlandı hem hüzünlendi. Nakil için çağrılınca sevinçten kuş gibi uçarak geldik" dedi. Baba, kızının intihar girişiminde bulunduğu iddialarını da yalanladı. Ayaklıcaoluk köyünde SABAH'ın ulaştığı Hatice Nergis'in ağabeyi Emrullah Nergiz ise "Sevincimizden sabaha kadar uyumadık" dedi.
BİZE ULAŞIN