Dev zümrüte dev güvenlik

Mücevher fuarında sergilenecek olan 12.360 karatlık 2.5 kilo ağırlığındaki zümrüt, yoğun güvenlik önlemleri altında İstanbul'a getirildi

22-25 Mart tarihleri arasında CNR Expo Fuar Merkezi'nde gerçekleştirilecek olan "İstanbul Jewelry Show" mücevher fuarı, dünyanın en büyük zümrütlerinden birine ev sahipliği yapacak. Hindistan'ın ünlü Daga ailesinin özel serveti arasında bulunan 12.360 karat ve 2.5 kilo ağırlığındaki dev zümrüt, olağanüstü güvenlik önlemleri altında İstanbul'a getirildi. Yaklaşık 100 yıl önce Hindistan'ın en köklü ailelerinden biri olan Daga ailesi, ismini bile bilmedikleri bir köylüden tam 2 .5 kilo ağırlığındaki 12.360 karatlık bir zümrüt satın aldı. Ancak bu tip cevherlerin içinde kaya oranının fazla olduğunu hesaba katan aile, ellerindeki zümrütün değerini çok sonra anladı. Çünkü zümrütün içinde kaya yoktu ve tek parçaydı. Zümrüt, öyle büyük bir merak yarattı ki ailenin en ünlü bireylerinden Sagarmal Daga "Zümrüt Kralı" olarak anılmaya başlandı. Ailenin kişisel serveti olan ancak aynı Kaşıkçı Elması gibi kamuya da mal olan zümrüt ilk kez 4 gün boyunca Türkiye'de sergilenecek. "İstanbul Jewelry Show" için Valentine Diamond tarafından Türkiye'ye getirilen zümrüt cuma gününden bu yana İstanbul'da, ancak nerede ve nasıl korunduğu sır gibi saklanıyor.

'DEĞER BİÇMEK İMKÂNSIZ'
"Hayatı boyunca mücevher işinde çok yüksek mertebelerde uğraşan bir kimsenin dahi böyle bir taşı görme şansı yok. Dolayısıyla dünyanın her yerinden gelen tüm kuyumcuların ilgi odağı olacak" diye konuşan Valentine Diamond'un sahibi Hüseyin Tangülü, Daga ailesini bu yolculuk için zor ikna ettiklerini ve resmi prosedürü aşama aşama aştıklarını anlattı. Çünkü bu, dev zümrütün ilk seyahati değil. Zümrüt, 2005'te Birleşik Arap Emirlikleri'ndeki uluslararası mücevher fuarında sergilenmek istendi. Ancak fuarın ilk günü zümrütü görmek isteyenlerin yarattığı izdiham sonrasında fuar yönetimi zümrütü geri göndermek zorunda kaldı. Taşa şu anda değer biçilmesinin imkânsız olduğunu dile getiren Tangülü "30 karatlık bir taşın bile fiyatını liste ile açıklamanın çok zor olduğu bir sektörde 12.360 karata nasıl bir fiyat biçilir bilemiyorum doğrusu" dedi.
BİZE ULAŞIN