Kütahya'da ekili arazilerde su baskını

Kütahya'nın Simav ilçesinde, kar kütlelerinin erimesi ve Simav Çayı'nın taşması sonucu yaklaşık 15 bin dekar ekili arazi su altında kaldı.

Taşkının en fazla zarara yol açtığı ilçe merkezine 14 kilometre uzaklığındaki Gölköy'de incelemelerde bulunup çiftçilerden bilgi alan Simav Kaymakamı Yüksel Ünal, gazetecilere yaptığı açıklamada, hava sıcaklığının artması ve yüksek kesimlerde kar kütlelerinin erimesiyle Simav Çayı'nın taştığını söyledi.

Bölgedeki yaklaşık 15 bin dekar ekili arazinin su altında kaldığını belirten Ünal, gelecek hafta kuvvetli sağanak beklendiğini bildirdi.

Gölköy'de yaklaşık 1000 dönüm ekili arazinin zarar gördüğünü öğrendiklerini ifade eden Ünal, şöyle konuştu:

''Bundan sonraki günlerde kuvvetli sağanakla birlikte zarar daha da artabilir. Can ve mal kaybı yaşanmaması için bölgedeki vatandaşlarımızın önlem alması gerekiyor. Soruna köklü bir çözüm bulmak istiyoruz. Simav Çayı'nın geçtiği kanallar temizlenmeli. DSİ Kütahya Müdürlüğünden haziran ayında temizlik yapılması için söz aldık. Bu yıl etkili yağışlar nedeniyle Simav Ovası'nda yaklaşık 15 bin dekar alanda ekim yapılamadı. Bundan dolayı köylülere ikinci mahsul olan ayçiçeği ekimi konusunda yardımcı olmaya çalışacağız.''

Köy muhtarı İsmail Vurmaz ise Simav Çayı ıslah edilmediği için her yıl taşkınlar yaşadıklarını anlattı. Ünal'a sorunlarını anlatan köylüler, evlerinin de su altında kalmasından korktuklarını dile getirdi.

BİZE ULAŞIN