Sanal dolandırıcılara operasyon

Adana'da internet üzerinde sahte siteler kurarak ve alışveriş sitelerindeki hesapları çalarak 21 kişinin 100 bin lirasını dolandırdığı belirlenen suç örgütüne yönelik operasyonda 10 zanlı gözaltına alındı.

Alınan bilgiye göre, Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü Bilişim Suçlar Büro Amirliği ekipleri, sanal ortamda vatandaşların bilgilerini kullanarak, dolandırıcılık yapan bir suç örgütüne yönelik çalışma başlattı.

Önce internet ortamında ardından da fiziki takip yapan ekip, cumhuriyet savcılığının talimatıyla gerçekleştirdikleri operasyonda örgüt lideri O.K. ile M.A, İ.E, H.H.B, M.U.K, D.E, F.Ö, A.Y, Z.S. ve A.Ç'yi gözaltına aldı.

Operasyonda zanlıların dolandırıcılık işlemlerinde kullandıkları bilgisayarlar ile harddisk, cep telefonları, SIM kartlar, kopyalama için alışveriş indirim kartları ve not tuttukları bir deftere el konuldu.

Zanlıların sahte siteler kurarak vatandaşların kimlik ve banka bilgilerini ele geçirdikleri belirlendi. Ayrıca, alışveriş sitelerini kullanan vatandaşları satıcı gibi davranıp, dolandırdıkları belirlenen zanlıların, ele geçirdikleri kredi kartı bilgileriyle internet sitelerinden alışveriş yaparak, aldıkları ürünleri çeşitli işyerlerine satıp paraya çevirdikleri tespit edildi.

Çete üyelerinin internette bazı kişilerin elektronik posta ve sohbet programı şifrelerini ele geçirerek, adres defterinde kayıtlı kişilerden para talep ettikleri de öğrenildi. Zanlıların, buna benzer yöntemlerle 21 kişinin 100 bin lirasını dolandırdığı bildirildi. Çete lideri O.K'nin aynı suçtan 50 kaydının olduğu belirtildi. Konuyla ilgili Emniyet Müdürlüğü'nden yapılan yazılı açıklamada ise yürütülen soruşturma kapsamında şüphelilerin bilişim sistemini kullanarak dolandırıcılık eylemlerini gerçekleştirdiklerini belirtilerek, şunlar kaydedildi:

''Bu tür olaylara karşı internet kullanıcılarının, msn programı yoluyla erişim sağlayan şahısların istek ve taleplerine emin olmadıkça karşılık vermemeleri, sanal alışveriş sitelerinden harcama yaparken internet sitesinin web adresinin doğruluğundan emin olmadan kredi kartı ve banka hesap bilgilerini girmemeleri önemlidir. İnternet sitelerinin web adresini adres çubuğuna yazarak internet sitelerine giriş yapmaları, arama motoruna kontör, banka, hesap ekstresi, kredi kartı gibi kelimeler yazarak arama yapmamaları ve bu şekilde girdikleri internet sitelerine kesinlikle kredi kartı ve banka hesap bilgilerini girmemeleri, 3D Secure güvenlik sistemi olmayan sanal alışveriş sitelerinden harcama yapılmasına izin verilmemesi yönünde kredi kartlarının bağlı bulunduğu bankalara müracaat etmeleri kamuoyuna duyurulur.''

BİZE ULAŞIN