Hacettepe'ye ruhsat şoku

Sağlık Bakanlığı, Hacettepe Üniversitesi'nde gerçekleştirilen yüz, çift kol ve çift bacak nakillerinin mevzuata uygun olmadığı gerekçesiyle üniversitenin doku nakil merkezinin ruhsatını iptal etti

İlk kez SABAH'ın gündeme getirdiği, "Ölümüne nakiller" sonucunda, Şevket Çavdar (27), 24 Şubat'ta dünyada ilk kez denenen çift kol ve çift bacak naklinin ardından hayatını kaybetmişti. Kompozit Doku Nakli Bilimsel Danışma Komisyonu, dün yaptığı toplantıda, Akdeniz, Hacettepe ve Gazi Üniversitelerinde gerçekleşen doku nakillerini endikasyon yönünden değerlendirdi. Sağlık Bakanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre, toplantıda şu kararlar alındı:

YÜZ ENDİKASYONA UYGUN DEĞİL

Hacettepe Üniversitesi Kompozit Doku Nakli Merkezi'nce yapılan yüz nakli ile eksremite (çift kol ve çift bacak) nakli değerlendirildi. 25 yaşındaki Cengiz Gül'e yapılan yüz naklinin endikasyona uygun olmadığı bildirildi. Aynı üniversitede, 27 yaşındaki Şevket Çavdar'a, dünyada ilk kez denenen çift kol ve çift bacak naklinin endikasyon dışında olduğu tespit edildiğinden ve ayrıca Organ ve Doku Nakli Hizmetleri Yönetmeliği'nin 18. maddesi 2. fıkrası uyarınca, mevzuat gereğinin yerine getirilmediği anlaşıldığından Kompozit Doku Nakli Merkezi Ruhsatı'nın iptaline oy birliğiyle karar verildi.

PROF. ÖZKAN'A 'BACAK' UYARISI

Bilim Komisyonu, Akdeniz Üniversitesi'nde Prof. Dr. Ömer Özkan ve ekibi tarafından gerçekleşen yüz ile birlikte çift kol ve tek bacak naklini de değerlendirdi. Prof. Dr. Ömer Özkan'ın gerçekleştirdiği, Uğur Acar'a yüz naklinin endikasyona uygun olduğu ancak Atilla Kavdır'a çift kol nakli uygunken, tek bacağın endikasyon kriterlerine uygun olmadığı ve mevzuata uygunluğun daha dikkatli değerlendirilmesi konusunda uyarılarak, üniversite yönetimi bilgilendirildi.

GAZİ'YE TAM NOT...

Gazi Üniversitesi'nde Doç. Dr. Selahattin Özmen ve ekibinin geçen hafta Hatice Nergis'e yapılan 3 boyutlu yarım yüz nakliyle ilgili ise naklin endikasyon ve mevzuat açısından uygun olduğu belirtildi ve Doç. Dr. Özmen ve ekibine teşekkür etti.

YÖK SORUŞTURMASI YOLDA

Sağlık Bakanlığı Teftiş Kurulu'nun soruşturmasında sona yaklaşıldı. Mevzuata aykırı olmasına rağmen naklin yapılmasına izin veren Hacettepe Üniversitesi Erişkin Hastanesi Başhekimi, 10 kişilik Bilim Kurulu ile nakil merkezi ruhsat sahibi Doç. Dr. Serdar Nasır ve diğer sorumlular için suç duyurusunda bulunulması bekleniyor. Teftiş Kurulu raporu doğrultusunda, operasyonu yapan öğretim üyeleri hakkında, "gereğinin yapılması" talebiyle, YÖK'e başvurulması bekleniyor. Öte yandan Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Şevket Çavdar'ın ölümüne ilişkin suç duyurularına görevsizlik kararı vererek dosyayı YÖK'e gönderdi.

Hacettepe: Bilimsel değerler esas alındı
Hacettepe Hastanesi, iptal kararıyla ilgili yaptığı yazılı açıklamada bütün tıbbi uygulamalarda bilimsel ve etik değerlerin esas alındığını vurguladı. Açıklamada, "Nakillerle ilgili olarak üniversitemizce oluşturulmuş bilimsel kurul konuyu tüm boyutlarıyla değerlendirmektedir. İlgili mevzuata, bilimsel verilere ve etik ilkelere uygunluk hususları bilimsel rapor hazırlandığında ilgili makamlarca paylaşılacaktır" denildi.

"ŞEVKET'İ KOBAY YAPTILAR"
Nakil sonucunu ölen Şevket Çavdar'ın kardeşi Ümit Çavdar, Bilimsel Danışma Komisyonu kararını SABAH'a değerlendirdi. Ruhsat iptali kararının ardından acılarının biraz hafiflediğini söyleyen Çavdar, "Hiçbir ceza Şevket'i geri getirmez. Ama bu karar acımızı biraz hafifletti. O gün oradan Şevket'i morgda görünce, 'Kardeşimi kobay olarak kullanmışlar' diye ağlamıştım. Maalesef, çok üzülerek haklılığımızın ortaya çıktığını bugün alınan karar ispatladı" dedi. Çavdar, "Devlet, Şevket'in ölümüne neden olanları cezasız bırakmasın. Onları Allah'a havale ediyorum" dedi.

PEKİ ŞİMDİ NE OLACAK?
Hacettepe Üniversitesi'ne doku nakli ruhsat iptali, üniversitenin bundan sonra kompozit doku operasyonu yapamayacağı anlamına geliyor. Merkezde nakil için bekleyen hastalar da diğer nakil merkezlerine yönlendirilecek. Karar Hacettepe'de ebediyen nakil yapılamayacağı anlamına gelmiyor. Üniversite, belirli bir süre sonra, şu an mevcut olan ruhsat sahibi ve bilim kurulu üyelerinin dışındaki öğretim üyeleriyle bakanlığa yeniden ruhsat başvurusunda bulunabilecek.
BİZE ULAŞIN