Kuyumcu, soyguncuları mücevher fuarında tanıdı

Kuyumcudan mücevher çalan iki Çinli kadın, ertesi gün aynı kuyumcunun mücevher fuarındaki standına gitti. Zanlılar kuyumcunun ihbarıyla yakalandı

İstanbul Sirkeci'de 21 Mart'ta bir kuyumcu dükkânına giren iki kadın, bir süre mücevherlere bakıp kuyumcu A.S.'yi oyaladıktan sonra hiçbir şey satın almadan işyerinden ayrıldı. 2 bin dolar değerindeki 3 yüzüğün yerinde olmadığını fark eden A.S. güvenlik kameralarını inceleyince şüphelilerin yüzükleri çaldığını tespit ederek polise başvurdu. Ertesi gün İstanbul Yeşilköy'de 34'üncüsü düzenlenen İstanbul Jewelry Show fuarında stant açan A.S.'nin ilk müşterileri, bir gün önce yüzüklerini çalan iki şüpheli oldu. Şüphelileri görünce şaşıran A.S. hemen fuar alanında güvenlik önlemi alan İstanbul Emniyet Müdürlüğü'ne bağlı Güven Timleri Şube Müdürlüğü ekiplerine haber verdi. Polis, şüphelileri gözaltına aldı.

MÜŞTERİ KILIĞINDA GÜVENLİK
Üstlerinden 36 yaşındaki Chaoying He ve 40 yaşındaki Yuping Xiona adına pasaport çıkan şüphelilerin çantalarında yapılan aramada çalınan yüzükler bulundu. Şüphelilerin fuardan bir gün önce Türkiye'ye giriş yaptığı ve açılış günü ülkelerine dönmek için uçak bileti aldıkları ortaya çıktı. İlk sorguda fuar alanına hırsızlık için geldiklerini itiraf eden şüpheliler, Sirkeci Polis Merkezi'ndeki ifadelerinin ardından çıkartıldıkları mahkemece tutuklandı. Her yıl mart ayında düzenlenen fuarda, birkaç yıl üst üste hırsızlık yaşanması nedeniyle son bir yıldır İstanbul Emniyet Müdürlüğü Güven Timleri ve Bakırköy İlçe Emniyet Müdürlüğü ekipleri görev alıyor. Güven timleri, fuarda müşteri gibi dolaşarak şüpheli gördükleri kişileri takibe alıp, fuar alanından çıkışına kadar eşlik ediyor. Fuar alanındaki bir güven timi ise kamera odasından şüphelileri takip edip, fuar alanındaki görevli arkadaşlarını yönlendiriyor.
BİZE ULAŞIN