'Maroviç müslümandı' iddiası

Vatikan'ın eski temsilcisi Maroviç, dün Şişli'deki Fransız Latin Katolik Mezarlığı'nda toprağa verildi. Said Nursi'nin talebesi Fırıncı, Maroviç'in İslamiyet'i seçtiğini iddia etti.

Önceki gün vefat eden Vatikan'ın eski İstanbul Temsilcisi George Maroviç, dün Şişli'deki Fransız Latin Katolik Mezarlığı'nda toprağa verildi. Ancak Said Nursi'nin öğrencilerinden Mehmet Fırıncı, Maroviç'in İslamiyet'i seçtiğini iddia etti.

VASİYETİNİ BİLMİYORUM
Said Nursi'nin öğrencilerinden olan 84 yaşındaki Mehmet Fırıncı, Fethullah Gülen'e yakınlığıyla bilinen Maroviç'in Aksaray Yusufpaşa'daki Selçuk Dershanesi'nde, Risale-i Nur okumaları sonrasında birlik ve beraberlik mesajı verdikten sonra cemaatin önünde 'Kelime-i Tevhit' getirerek Müslüman olduğunu ifade etti.

Fırıncı o günü şöyle anlattı: 'Sayın Maroviç, Bizim Risale-i Nur okuma toplantılarımızdan birine katılmıştı. Gençlere 'Bakın biz işte kol kola yan yanayız. Farklı din mensubu gibi yanlış bakmayın' dedi. Ardından Kelime-i Tevhit getirdi. Maroviç'in bu sözleri Hıristiyan kuruluşlarını şaşkınlığa uğratmıştı. Kendisinin bir Müslüman gibi defnedilmesi için bir vasiyet bırakıp bırakmadığını bilmiyorum.'

VATİKAN KARŞI ÇIKTI
Öte yandan 'Risale Haber.com' adlı internet sitesinde yayınlanan haberde, Maroviç'in ölmeden önce bazı arkadaşlarına 'Müslüman olduğunu ve Müslüman mezarlığına defnedilmek istediğini söylediği' iddiası da yer aldı.

Haberde bu duruma ailesinin ve Vatikan yetkililerinin karşı çıktığı ifade edildi.

TOPBAŞ VE SARIGÜL DE KATILDI
İstanbul Özel Sema Hastanesi'nde yaşamını yitiren 81 yaşındaki Georges Maroviç, Saint Esprit Kilisesi'ndeki ayinin ardından toprağa verildi. Ayini Latin Katolik Episkoposu Lovis Pelatre yönetti. Törene, Türkiye Süryani Katolik Patrikvekili Yusuf Sağ, Türkiye Ermenileri Patrikvekili Aram Ateşyan, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül, Gazeteciler ve Yazarlar Vakfı Diyalog Avrasya Platformu Eşbaşkanı Harun Tokak da katıldı. katıldı.

AKŞAM
BİZE ULAŞIN