Büyük Kulüp'te zafer Akbulut'un

130 yıllık tarihi bulunan Büyük Kulüp'te dün başkanlık seçimi yapıldı. Kullanılan 3 bin 782 oyun 2 bin 41'ini alan Duran Akbulut 9'uncu kez başkan seçildi

Siyasetçiler, işadamları, emekli subaylar ve bürokratların da aralarında olduğu 7 bin 300 üyesi bulunan 130 yıllık Büyük Kulüp'te dün iki adayın yarıştığı seçimi Duran Akbulut kazandı. Kulübün mevcut başkanı Duran Akbulut ile Kaptanoğlu Holding Yönetim Kurulu Başkanı Gündüz Kaptanoğlu arasındaki başkanlık seçimi kıran kırana geçti. Seçimlere siyaset ve iş dünyasından birçok ünlü isim katıldı. Büyük Kulüp'te iki yılda bir yapılan seçim maratonu, cumartesi günü başladı. 16 yıldır başkanlık koltuğunda oturan ve son kez aday olduğunu açıklayan Duran Akbulut ile iki dönemdir kendisine rakip olan Gündüz Kaptanoğlu arasındaki seçim yarışı, beklenildiğinin aksine sakin geçti. Seçimlerin ilk gününde her iki aday kulüp üyelerine projelerini anlattı. Kaptanoğlu'nun listesinde yer alan Salih Karahasanoğlu ile birlikte Melih Tavukçuoğlu'nun da aralarında bulunduğu bazı üyeler, Kaptanoğlu'na verdikleri desteği çektiklerini açıkladı. Kulübe 16 yılda çağ atlattıklarını dikkat çeken Akbulut, "Bazı yarım kalan projelerimiz var. Bunu önümüzdeki iki yılda tamamlayıp, bayrağı gençlere devredeceğim" diye konuştu. Kaptanoğlu ise, "Büyük Kulübe aşığım. Ben ve arkadaşlarım önemli projelerle göreve talibiz. Kulüp üyeleri de artık değişim istiyor" dedi.

AKBULUT 2 BİN 41 OY ALDI

Her iki aday seçimler öncesi üyelere gönderdikleri mektuplarla da projelerini anlattı. Dün sabah 10.00'da başlayan oy verme işlemleri sırasında, her iki adayın ortak isteğiyle divan başkanlığına eski Turizm Bakanı Mükerrem Taşçıoğlu seçildi. Seçimlere ilginin geçmiş yıllara göre daha yüksek olduğu görüldü. Oy verme işlemi 17.00'ye kadar sürdü. Seçimlerde 3 bin 782 oy kullanıldı.11 kişilik yönetim kurulunun yanı sıra disiplin, balotaj gibi kurullarına da iki yıllık yönetici seçildi. Oy vermek için kulübe gelen üyeler markaja alındı. Oy sayımının sonunda Akbulut oyların 2 bin 41'ini alarak 9'uncu kez başkan seçildi. Kaptanoğlu ise bin 741 oyda kaldı. İki yıl önce yapılan seçimlerde Akbulut, 70 oy farkla başkanlık ipini göğüslemeyi başarmıştı. Eski başbakanlardan Bülent Ulusu ve Mesut Yılmaz, eski Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt, eski Kara Kuvvetleri Komutanı Muhittin Fisunoğlu, eski bakanlar Mehmet Moğultay, Ünal Erkan, Mehmet Ağar ve Nevzat Ayaz, CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin, işadamları Başaran Ulusoy, Erdoğan Demirören, Turgut Yılmaz ile İstanbul Üniversitesi eski Rektörü Prof. Dr. Mesut Parlak'ın da aralarında bulunduğu birçok ünlü isim oylarını kullandı.1882 yılında İngiliz Elçisi Sir Alfred Sandison tarafından diplomat, yönetici ve işadamlarından oluşan 30 kurucu üyenin sosyal amaçlarla kurduğu Büyük Kulübe eski Başbakanlar Bülent Ulusu, Tansu Çiller, Mesut Yılmaz da üye.
BİZE ULAŞIN