Gelinine zorla fuhuş yaptırdı

İzmir'de, yabancı uyruklu kadınları ülkelerinden çeşitli bahanelerle getirerek fuhuş yaptırdığı iddia edilen şebekeye yönelik operasyonda 17 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınan zanlılardan C.Y.'nin, gelinine zorla fuhuş yaptırdığı iddia edildi.

İzmir Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şube Müdürlüğü Ahlak Büro Amirliği ekipleri, İzmir'in merkezi ve Urla ilçesinde bazı otel ve pansiyonlarda yabancı uyruklu kadınlara zorla fuhuş yaptırıldığını belirledi. Operasyon, müşteri kılığında pansiyon ve otellere giden polislerin kadınlarla yaptığı görüşmelerle başladı. Kadınlarla konuşan polisler, zorla fuhuş yaptırıldığını tespit edince operasyon için düğmeye basıldı. Zanlıları fiziki ve teknik takipte tutan polis, fuhuşun organize biçimde yürütüldüğünü belirledi.

GELİNİNE ZORLA FUHUŞ YAPTIRDI

Yabancı uyruklu kadınların tutulduğu otel ve pansiyonları tek tek belirleyen Ahlak Büro Amirliği ekipleri, adreslere sabaha karşı eşzamanlı operasyon başlattı. Operasyonda aynı zamanda bir otelin sahibi olan şebeke ele başısı A.A. ile birlikte 17 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınan zanlılardan C.Y.'nin, gelinine zorla fuhuş yaptırdığı iddia edildi. A.Y.'nin bu durumdan haberi olmadığı ve A.Y.'nin Rus uyruklu karısının şebeke üyeleri tarafından tehdit edilerek fuhuşa zorlandığı ileri sürüldü. Operasyon sonrası karısının babası tarafından satıldığını öğrenen A.Y.'nin babası C.Y.'den şikayetçi olduğu öğrenildi.

SOSYAL PAYLAŞIM SİTESİNDEN BULUYORLARDI

Fuhuş şebekesine yönelik operasyon sonrası fuhuştan kurtarılan 13 bayandan şu ana kadar 3'ü zanlılardan şikayetçi oldu. Zanlıların, sosyal paylaşım sitelerinde tanıştıkları Moldova ve Rusya uyruklu bayanlara önce arkadaş gibi yaklaştıkları, bayanları tatil yapmaları için Türkiye'ye davet ettikleri, Türkiye'ye gelen kadınların önce bir hafta tatil yaptırıldığı daha sonra ise pasaportlarına el konularak fuhuş yapmaya zorlandıkları belirlendi. Şebeke üyelerinin bayanları 150-300 Türk lirası karşılığında fuhuşa zorladığı ortaya çıktı. Operasyon sırasında kadınlarla birlikte olmak için otel ve pansiyonlarda bulunan 39 kişi de ifadelerinin alınmasının ardından serbest bırakıldı. Bayanlardan hastalık taşıyıp taşımadıklarına dair kan testi yapıldığı bildirildi.

Fuhuştan kurtarılan 13 bayan sınır dışı edilmek üzere Yabancılar Şube Müdürlüğü'ne teslim edilirken, fuhuş şebekesinin 17 şüphelisi ise emniyetteki işlemlerin ardından adliyeye sevk edildi.
BİZE ULAŞIN