'Güzellik kültür, din coğrafya tanımıyor'

Ünlü bir Fransız kozmetik markasının ilk müslüman yüzü seçilen Tunuslu model Hanaa Ben Abdesslem, SABAH'a son bir yılda kariyerindeki hızlı yükselişi bu sözlerle anlattı

Kardelen olmak kolay değil. Afrika'dan çıkan ve şapka çıkarılması gereken isimlere Tunus'tan da Hanaa Ben Abdesslem katıldı. Hanaa, Fransız kozmetik devi Lancome'un ilk Müslüman yüzü seçilerek ülkesinin değişen yüzünün simgesi oldu. Tunus'ta "çirkin ördek yavrusu" olarak başlayan hayatı, ailesini mankenlik yapması için ikna etmesiyle değişen Hanaa, o günden bu yana büyük ilerleme kaydetti. Moda dünyasının kazandığı en yeni Müslüman manken Hanaa'ya, bir yıl içinde Givenchy'den Chanel'e, Oscar de la Renta'dan Jean Paul Gaultier'ye Arap esintisini Avrupa'ya nasıl taşındığını sorduk;
Tunus'dan Avrupa'ya uzanan yolculuğunu anlatır mısın?
- Tunus'un sahil kenti Nabul'de büyüdüm. Babam mühendis, annem ev kadını. Tunus'ta 2009'da mankenlik yapmaya başladıktan sonra menajerim Sophie Galal, Aralık 2010'da beni şimdi bağlı bulunduğum ajansın Paris'teki yetkilileriyle, ve Vogue Fransa'nın eski genel yayın yönetmeni Carine Rotfeld ile tanıştırdı. O da beni Givenchy'nin İtalyan tasarımcısı Riccardo Tisci ile buluşturdu. Kendimi Givenchy podyumunda buldum.

İŞTE TUNUSLU MODELİN FOTOĞRAFLARI!


Müslüman bir manken olmak zor mu?
- Profesyonelliğim nedeniyle tercih edildiğimi düşünüyorum. Diğerlerinden farklı bir muamele görmedim. Bu sektörde başarı çok çalışmak, kararlılık ve azimle geliyor. Ben herşeyden önce kendimi bir Arap kadını olarak görüyorum.
Tunus'tan hiç tepki gelmedi mi, "Bu nasıl meslek?" diye.
- Ailem eğitimime devam edip mühendis olmamı istedi. Tunus'ta mankenlik yapabilmek veya kariyer edinmek için başvuracağınız bir ajans yok. Hobi olarak görülüyor. Ama ben mankenlik yarışmasına katıldıktan sonra, ailem bende bir potansiyel olduğunu anladı ve bana çizdiğim yolda tam destek verdi.
İçki içiyor musun? Veya iç çamaşırı mankenliği yapıyor musun?
- İçki veya sigara kullanmıyorum. İç çamaşırına gelince, elegan bir şekilde sunulduğu takdirde iç çamaşırının herhangi bir kumaştan farkı yok. Giymekte sorun değil yani.
Mankenlik hayata bakışını değiştirdi mi?
- Ülkeme ve kültürüme bağlı kalıyorum. Kalbim Tunus'u hiç terk etmedi.
Lancome ile çalışan ilk Müslüman olmak nasıl bir duygu?
-Lancome'un bir parçası olduğum için gurur duyuyorum. Kişilik ve görüntünün güzelliğin felsefesini oluşturduğu fikrini Lancome ve ben paylaşıyoruz. Güzellik kültür, din ve coğrafya tanımıyor.
Erkek arkadaşın veya evlilik planların var mı?
-Şu an boş vaktimi ailemle geçiriyorum. Ama bir gün evlenip balayım Türkiye'de yapabilirim.

Öğrencilik yıllarında 'çirkinim' deyip utanıyordu
Hanaa Ben Abdesslem öğrencilik yıllarında ince silueti nedeniyle kendini çirkin buluyor ve bu durumdan utanıyordu. Ancak Lübnan televizyon kanalında gördüğü "Mission Fashion" isimli mankenlik yarışmasına kendisi gibi "ince ve uzun" kızları görünce dünyalar onun oldu. Yarışmaya katıldı ve ikinci olup Fransız gazetecilerin ilgisini çekti. Arap dünyasının Avrupa'daki manken menajeri Sophie Galal onu Fransa'ya tanıttı. Şimdi tüm dünya Hanaa'nın güzelliğine ve asil duruşuna karşı koyamıyor. Hanaa Bin Abdesslem, başta Givenchy olmak üzere, Jean Paul Gaultier, Chanel, Ralp Lauren, Oscar de la Renta, Thierry Mugler gibi dev markalarla Hakan Yıldırım'ın Hakaan isimli markası için podyumda yürüdü. Tunuslu Hanaa Bin Abdüslem Lancome'un Bahar-Yaz sezonun yüzü oldu. Paris-New York-Londra hattında mankenlik yapan Hanaa, Tunus'un sosyal gelişimi için çalışan Esmaani hayır kurumunun da sözcülüğünü yapıyor. Hanaa, Tunus'taki hastane ve sağlık klinikleri için ilaç ve tıbbi ekipman bağışı topluyor.

ŞULE GÜNER

BİZE ULAŞIN