Kaptandan ölüme çalım

Galatasaray ve Milli Takım'ın efsanesi Erhan Önal beyin kanaması sonrası hafızasını yitirdi. GATA'daki tedavi ile ayağa kalkan Önal şimdi konuşmayı öğrenecek

Beyin kanaması geçirdikten sonra felç olan ve yürüyemez, konuşamaz, hatırlayamaz hale gelen 55 yaşındaki eski milli futbolcu Erhan Önal, uygulanan tedavi yöntemiyle yeniden ayağa kalktı. Önal, şimdi konuşmayı öğrenmek için mücadeleye girişecek. Milli Takım'ın ve Galatasaray'ın eski yıldızlarından Erhan Önal, geçen kasım ayında arkadaşları ile halı saha maçı yaparken beyin kanaması geçirdi ve Haydarpaşa Hastanesi'nde yoğun bakım ünitesinde tedaviye alındı. Durum bir hayli kötüydü ve o günlerde doktorlar şöyle dediler yakınlarına: "Her an kaybedebiliriz. Ölmese de hayat boyu yatağa bağlı kalacak.'' Oysa hem doktorların çabası hem de sporcu vücudu ve azmi Önal'ın hayata tutunmasını sağladı. Bir süre sonra hayati tehlikeyi atlatan milli futbolcunun sağ yanı felç olmuştu. Önal yürüyemez, konuşamaz, hatırlayamaz ve neredeyse düşünemez hale gelmişti. O günlerde tedavisine Gülhane Askeri Tıp Akademisi'nde (GATA) devam etmesi kararlaştırılan Erhan Önal, yakınlarına göre 'çok kötü' bir halde Ankara'daki merkeze alınmıştı. Yaklaşık 3 ay süren çok özel bir rehabilitasyon ve fizik tedavi sürecinden sonra Erhan Önal'ın durumunda büyük gelişmeler oldu. Önce yatağında doğrulabilme yetisini tekrar kazandı. Hatta, küçük egzersiz hareketlerini yapmaya başladı.

HARFLERİ YENİDEN ÖĞRENDİ
Önal'a, spinal kord hasarına bağlı olarak gelişen nörolojik sakatlığın erken evre rehabilitasyonu sağlandı. Nörolojik Rehabilitasyon Bölümü'nde Önal'ın motor yeteneklerini geliştirmek üzere nörolojik egzersizler, hidroterapi ve havuz terapisi; bilişsel yeteneklerini geliştirmek üzere kognitif rehabilitasyon yapıldı. Hafızası büyük hasar gördüğü için okuma yazmayı da unutmuştu. Harfleri yeni baştan öğrenen eski futbolcu, daha sonra tek başına ayakta durabilmeyi, koltuk değnekleri yardımıyla yavaş yavaş yürümeyi bile başardı. Tedavi sürecinin sonuna doğru, doktorlar bundan böyle İstanbul'daki evine dönüp, uygun bir tedavi merkezinde iyileşme sürecine devam edebileceğini belirtti. Yakın zamanda İstanbul'a gelip kız kardeşi ve eşiyle aynı evde yaşamaya başlayan Önal yeni tedavi merkezi olarak da Darüşşafaka Rehabilitasyon Merkezi'ni seçti. Yakında okuma yazma ve el becerisini geliştirmek üzere GATA'ya dönecek.

GÖZLERİ KONUŞTU!

Geçen pazar günü bir arkadaşının Zekeriyaköy'deki bahçeli villasına konuk olan Erhan Önal'ın verdiği pozlar son derece iyi olduğunun ve yakında eski haline kavuşabileceğinin kanıtı gibiydi. Bu mutluluk tablosuna tanık olanlardan 20 yıllık aile dostu, iş kadını Sabiha Darıcık, yaşanan zorlu süreci şöyle anlattı: "Erhan'ın sağ tarafı tamamen felçti. Her an en ağır haberi beklediğimiz günler oldu. Hastane'de 11 Aralık'ta ona sürpriz doğum günü yapmıştık. Almanya'dan gelen oğlu, eski eşi manken Mine Baysan ve müşterek kızları oyuncu Aydan Önal da vardı. O zaman hiçbir şeyi algılayamıyor, kıpırtısız gibi yatıyordu. Rehabilitasyon süreci başlar başlamaz müthiş ilerleme kaydetti. Konuşulan her şeyi anlıyor, kendisi konuşamasa da gözleriyle tüm duygularını ifade edebiliyor. Çok yakında daha mutlu olacağımız gelişmeler olacakmış. O nedenle kız kardeşi Bilge Şengül ve eniştesi Doğan'la birlikte GATA'ya dönecek'' diye mutluluğunu dile getirdi.

İBO DA ÇOK MEMNUNDU
Geçen yıl uğradığı Kalaşnikoflu saldırının ardından 'mucize' eseri hayatta kalan İbrahim Tatlıses de GATA'daki tedaviden mutlu olduğunu belirtmişti. Tatlıses, "Tedavi için Almanya'ya gitmeyip baştan TSK'nın hastanesine gelseydim şimdi koşuyor olurdum. Ne yazık ki o zaman kimse beni buraya yönlendirmedi" demişti. Ankara GATA'daki Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezi, dünyanın sayılı merkezlerinden biri olarak gösteriliyor.

Çağdaş libero onunla başladı
Erhan Önal, Jupp Derwall yönetimindeki Galatasaray'ın unutulmaz liberosuydu. Defanstan topu çıkarışı, libero anlayışını futbolumuza yerleştirmesi ve duran toplardaki teknik vuruşlarıyla hafızalarımızda hep yer buldu. 3 Eylül 1957'de Münih'te doğan Önal, Shwarz Weiss Münih'te futbola başladı. 1972'de Bayern Münih'e geçti, 1976'da A takımına yükselerek Bundesliga'da futbol oynayan ilk Türk oldu. 1978'de Belçika'nın Standard Liege takımına transfer oldu. 1982'nin ocak ayında ise Ali Şen'li Fenerbahçe'nin flaş transferiydi. Ancak sadece 7 maç sonra bir Galatasaray mağlubiyetinin ardından kadro dışı kaldı. Sezon sonunda da S.Liege'e döndü. Erhan Önal'ın Galatasaray macerası ise 1985'te Derwall'in önderliğinde başladı. Birbirinden başarılı 7 sezonda 2 lig, 2 de kupa şampiyonluğu yaşadı. 185 maçta 12 gol attı, 14 kez A milli oldu. 1988'de 3-0'ın rövanşında 5-0'lık Neuchatel zaferinde sahadaydı. Değişik stili ve sakalları nedeniyle taraftar ve takım arkadaşları tarafından "Papaz" lakabıyla çağrıldı. Önal, 1992'de futbolu bıraktıktan sonra antrenörlük, menajerlik ve futbol yorumculuğu yaptı.

DÜNYA ÇAPINDA
GATA'daki TSK Rehabilitasyon ve Bakım Merkezi dünya çapında bir merkez olarak tanınıyor. Burada sakatlık ve engelliliği azaltmaya, yaşam kalitesini artırmaya yönelik bir tedavi uygulanıyor. Merkez öncelikli olarak, iç güvenlik harekâtında yaralanmış, özürlü duruma düşmüş gaziler olmak üzere tüm TS K personeline ve imkânlar ölçüsünde Türk halkına hizmet vermek amacıyla kurulmuş.

BİZE ULAŞIN