'Trafiği daha fazla yol ve köprü çözmez'

Metrobüs'ün mucidi Enrique Penalosa: New York'ta artık kimse köprü ya da tünel yapmaktan bahsetmiyor. Çünkü tek çözümün toplu taşıma olduğunu anlamışlar

Metrobüsün mucidi olarak kabul edilen ve Kolombiya'nın başkenti Bogota'nın eski Belediye Başkanı olan Enrique Penalosa Arkitera Mimarlık Merkezi'nin Haliç Kongre Merkezi'nde düzenlediği "ArkiPARC 12 Buluşmaları"nın açılışında deneyimlerini anlattı. Bütün vatandaşların şehrin sağladığı imkanlardan eşit bir şekilde yararlanma hakkına sahip olduğunu belirten Penalosa şunları söyledi: "Zenginleştikçe daha iyi evlerimiz, şehirlerimiz ve hayatımız olacağını sanıyoruz ama zengin oldukça daha fazla araba ve trafik sıkışıklığı oluyor. Peki İstanbul'da bu problemi nasıl çözeceğiz? Daha fazla yolla bu sorun çözmek ateşe barutla gitmek gibidir. Araba kullanımını nasıl sınırlayabiliriz?' diye düşünüyor şimdi uzmanlar. Paris, Londra, İstanbul gibi şehirlerde geniş yollar dar bir yerde toplanıyor. Mesela Kiev ve İstanbul'da birkaç köprü daha yapmak istiyorlar. Oysa New York'ta kimse daha fazla köprü ya da tünel yapmaktan bahsetmiyor. Çünkü bu şekilde trafik sorununu çözemeyeceklerini anlamışlar. Toplu taşımaya ağırlık vermeleri gerektiğini fark ettiler."

OTOPARKA SINIRLAMA

Penalosa, "Toplu taşımanın ilerletilmesi gerekir. Bizim Bogota'da plakalarla ilgili bir kısıtlama yöntemimiz var. Yine otopark alanlarının da sınırlandırılması gerekir. Araçlarını park edecek yer bulamayan insanlar toplu taşımaya yönelir. Dünyadaki eğilim böyle, İstanbul'da da bu uygulanabilir. " diye konuştu.
BİZE ULAŞIN