Yeni yüzüyle tanıştı

Türkiye'nin ilk kadından kadına yüz nakli hastası olan Hatice Nergis, ameliyattan 15 gün sonra aynaya baktı

Türkiye'nin üçüncü yüz nakli hastası Hatice Nergis, ameliyattan 15 gün sonra aynaya uzun uzun baktı ve ilk kez gülümsedi. Yüzünde patlayan tüfek nedeniyle, ağzını, çenesini, burnunu ve gözünü kaybeden Nergis, yeni halini çok beğendiğini söyledi. Gazi Üniversitesi'nde 17 Mart'ta gerçekleştirilen 3 boyutlu ameliyatla, Hatice Nergis'e, Olga Aygün'ün sadece yüz derisi değil, burnu, çenesi, dudağı, hatta dişleri bile nakledildi. Nergis, dün heyecanla beklediği anı yaşadı. Gazi Üniversitesi'nin yoğun bakım ünitesinde, plastik cerrahi ve psikiyatri uzmanları eşliğinde genç kıza yeni yüzü gösterildi. Yüzünü aynada uzun uzun inceleyen Hatice Nergis, çok beğendiğini söyledi. Doktorlarına güvenmese böyle bir ameliyata cesaret edemeyeceğini söyleyen Nergis, ekibe bir kez daha teşekkür etti. Genç kız, yoğun bakımdan çıkartılarak, normal odaya alındı.

HENÜZ TAM OTURMADI

Nergis'in ameliyatını gerçekleştiren ekipten Plastik Cerrah Doç. Dr. Selahattin Özmen, "Sadece Hatice için değil bizim için de çok duygusal bir andı. Hatice 6 yıldır bizim bölümümüzde tedavi oluyor. Onu çocukluğundan beri tanıyoruz. Çok sayıda operasyon geçirdi. Ama bu operasyon bizim için de heyecan vericiydi. Ne hissedeceğini merak ettik. Aynayla yüzüne bakınca uzun süre bir şey söylemedi. Tüm yüzünü inceledi. Sonra gülümseyip çok beğendiğini söyledi. Tabii bu an her şeye değerdi" dedi. Doç. Dr. Özmen, Hatice'nin psikiyatri servisinde terapiler almaya başladığını ve buradaki görüşmelerin doktorları tarafından çok olumlu bulunduğunu söyledi. Özmen, Hatice'nin yeni yüzünün hâlâ şiş olduğunu ancak 6 ay ila 1 yıl içinde tam olarak oturacağını ve çok daha güzel olacağını ifade etti.

İLK KEZ KONUŞACAK
Daha önce ağız ve çenesi olmadığı için gırtlağına yerleştirilen bir alet aracılığıyla konuşabilen Hatice Nergis'in, sağlık durumu iyiye gittiğinde bu aletten de kurtulacağı kaydedildi. Böylelikle Nergis, yıllar sonra ilk kez ağızdan konuşmaya başlayacak. Tüfeğin patlaması sonucu gözünü de kaybeden Nergis'e hastaneden taburcu olmadan göz protezi de takılacak.
BİZE ULAŞIN