Bir annenin soyadı davası

Avukat Eylem Akınhay, 6 yıl önce boşandığı eşinin soyadını kullanan kızının kendisinin soyadını alması için hukuk savaşı veriyor

Avukat Eylem Asrav Akınhay, ilk eşinden olma dokuz yaşındaki kızı A.B.'nin soyadının kendi kızlık soyadı Asrav ve ikinci eşinin soyadı Akınhay olarak değişmesi için İstanbul Nöbetçi Asliye Hukuk Mahkemesi'ne başvurdu. 8 Aralık 2011 tarihinde Siirt Asliye Hukuk Mahkemesi'nin talebiyle Anayasa Mahkemesi'nin 14 Şubat 2012'de aldığı karara göre yapılan başvurusu reddedilen anne, karara itiraz edeceğini belirterek konuyu Yargıtay'a götüreceğini söyledi. Kızının ikinci eşinin ve kendisinin soyadını taşımak istediğini ve davayı onun isteğiyle açtığını belirten anne Akınhay; yerel mahkemenin başvurularını reddetmesinin Anayasa'ya aykırı olduğunu belirterek, "Kızım bu soyadıyla yaşamak istemiyor ama kimse bizi dinlemiyor" dedi.

"SOYADIMI İSTİYOR"
Kızının soyadının nüfus kayıtlarında B. olarak geçtiğini belirten anne, kızının biyolojik babası Ata B. ile 2006 yılında boşanmış. Boşanma sonucunda velayeti alan anne Eylem Asrav Akınhay; kızının biyolojik babasının soyadını taşımak istemediğini anlatarak, onun isteğiyle mahkemeye başvurdu.

RESİMLER DELİL
Anne Akınhay dilekçesinde şunları belirtti: "Kızımın soyadı nüfus kayıtlarında her ne kadar B. olarak geçmekteyse de, kızım nüfustaki soyadını günlük hayatta kullanmak istememekte, kendiliğinden benim soyadım olan Asrav Akınhay soyadını kullanmaktadır. Herhangi biri ismini sorduğunda dahi soyadının Asrav Akınhay olduğunu söylemektedir." Kızı A.'nın defter ve kitaplarındaki etiketlerin üzerine A. Asrav Akınhay yazdığını, sınav kağıtlarında da bu soyadını kullandığını anlatan anne; "Okulun resim dersindeki çalışmalarında da aynı soyadını kullanmaktadır" diyerek, mahkemeye bu resim örneklerinden birini de delil olarak sundu.
BİZE ULAŞIN