Engelleri annesiyle aşıp First Lady'nin yıldızı oldu

Cumhurbaşkanlığı'nın "81 ilde 81 yıldız" listesine girdi. Annesinin desteği ve azmiyle Boğaziçi Üniversitesi'ni kazandı. Görme engelli Ev'e ilk tebrik Hayrünnisa Gül'den geldi

Emre ve Fatma Ev çiftinin 4 çocuğundan doğuştan görme engelli 21 yaşındaki Emre Ev, geçen yıl girdiği LYS'de Türkiye 105'incisi ve Konya 2'ncisi olarak büyük bir başarıya imza attı. İlk tercihi olan Boğaziçi Üniversitesi İşletme Bölümü'nü kazanan Emre, bu yıl başarıyla tamamladığı İngilizce Hazırlık Sınıfı'nın ardından 1'inci sınıfa geçti.

ANNEYLE 3 SAT DERS
Emre Ev, başarısındaki en büyük faktörün azmi ve annesi olduğunu söyledi. İlkokul mezunu olan annesinin tüm dersleri sıkılmadan kendisine okuduğunu anlatan Emre Ev, "Annem ilkokula başladığımdan beri hep yanımdaydı. Evimizin yeri okulumuza uzak olduğu için annem günde 3 saat yürüyerek beni okula götürüp getirirdi. Özellikle üniversiteye hazırlandığım süreçte de günde ortalama 3 saat annemle ders çalışıyorduk. Ben göremediğim için o, dersleri okuyor bense ezberliyordum. Ardından bana, okuduğu derslerle ilgili test sorularını soruyordu ben de cevaplıyordum" dedi. "Ben diğer insanlar gibi her işi yapamayacağımı daha 6-7 yaşlarında anlamıştım. Hayatımı kurtarmak içinde tek şansımın beynimi kullanmak olduğunu biliyordum" diyen Ev "Bunun için de sürekli ders çalıştım. Ama annem olmasa nereye kadar başarılı olabilirdim, bilmiyorum. O da benim en büyük şansım oldu" diye konuştu. Anne Fatma Ev ise "O ne isterse yapar. Tüm hedeflerine ulaşacağından hiçbir şüphem yok. Ona kitaplarını okurken ben de neredeyse profesör oldum" diyerek oğluna destek verdi.

FİRST LADY İKİ KEZ KONUK ETTİ
2009 yılında Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve eşi Hayrünnisa Gül'ün organize ettiği "81 ilden 81 yıldız" adlı sosyal sorumluluk projesinde de tek engelli olarak Konya'nın yıldızı seçilen Emre Ev, Cumhurbaşkanlığı Köşkü'ne çıkarak Gül çiftiyle sohbet etme şansını yakaladığını anlattı. Geçen yıl da Tarabya Köşkü'nde Hayrünnisa Gül'ün konuğu olduğunu söyleyen Emre Ev, Boğaziçi Üniversitesi'ni kazanmasının ardından Hayrünnisa Gül'ün kendisini telefonla arayarak ilk tebrik edenlerden olduğunu belirtti.
BİZE ULAŞIN