İsrail-İran arasında bir barış elçisi Rita

İran doğumlu İsrailli şarkıcı Rita Jahanforuz, Farsça söylediği şarkılar ve büyülü sesiyle İran'da binlerce hayran edindi. Adeta bir kültür elçisi gibi çalışan Rita'nın hayali ise Ahmedinecad'la düet yapmak

Ben onu "Time For Peace" isimli şarkısından tanıyorum. 2000 yılında, henüz 43 yaşında ölen Ofra Haza'dan sonra İngilizce şarkı söyleyerek İsrail'den yurtdışına açılan en büyülü ses olmuştu benim için. Şimdiyse o büyüsünü en az İbranice kadar iyi konuştuğu Farsça dilinde, İranlılar üzerinde kullanıyor. İsrail'in en çok tanınan kadın şarkıcılarından Rita Jahanforuz, çıkardığı Farsça albümü sayesinde, doğduğu ancak daha sonra ayrıldığı İran topraklarında en çok dinlenen şarkıcılardan biri oldu. İranlıların dediği gibi "Rita Hanım", aynı coğrafyanın farklı kutupları arasında yani doğduğu yerle büyüdüğü yer arasında kültür elçisi görevini oynuyor. Yani bu kez gerçekten "Barış Zamanı" (Time For Peace) diyor.

"İSRAİL'İN EN İYİ KADIN SESİ"
İsrailli bir şarkıcının İranlı müzikseverlerce yasaklı ilan edilmesini sanırım garipsemezsiniz. Bu durum, kısa bir süre öncesine kadar Rita için de geçerliydi. Ancak son albümü "All My Joys" ile geçmişine, halen 20-25 bin kadar Yahudi'nin yaşadığı İran'daki köklerine dönen Rita, bugün İran halkının sempatiyle baktığı bir kadın şarkıcı. Büyükannesi İstanbul'da doğan ve o da tıpkı Rita gibi köklerine dönerek ülkesi İsrail'de Türkçe ve Türk enstrümanlarıyla müzik yapan kadın şarkıcı arkadaşım Noa Vax, "Rita İsrail'in en iyi kadın sesi. Onun Farsça şarkılarıyla İran'da da büyük sükse yaptığını duyuyoruz" diyerek Rita'nın bir adım ötedeki başarısını doğruluyor.

8 YAŞINDA İSRAİL'E GÖÇ ETTİ

Rita Jahanforuz için İsrail'in Ajda Pekkan'ı demek pek de yanlış olmaz. O artık 50 yaşında, uluslararası müzik piyasasında deneyimi olan bir şarkıcı. Uzun siyah saçlarıyla yıllarca sesi kadar güzelliğiyle de sahneye çok yakışan bir isim oldu. Rita'nın ailesi 1970'te İsrail'e göç ettiğinde, o daha 8 yaşındaydı. Başkent Tel Aviv'deki evlerinde annesini bir yandan mutfakta yemek pişirirken, diğer yandan Farsça şarkılar söylerken buluyordu. Kulağında yer eden Farsça şarkıların ileride, duvarlarla örülü olduğu düşünülen İran ile arasında bir bağ kuracağını tahmin edemezdi elbet. Ancak o 13 yaşında sokakta dans edip şarkı söylerken rastladığı bir kadın, Rita'daki ışığı görüp, "Sen büyüyünce büyük bir yıldız olacaksın" diyerek onun geleceğini öngörebilmişti. Bugün kariyerinin zirvesinde olan Rita Jahanforuz, annesine ve köklerine vefasını göstermek için Haziran 2011'de "Shaneh" isimli single'ını çıkardı. Bu yılsa tamamı Farsça'dan oluşan albümüyle İsrail'de satış rekorları kıran Rita'ya İran'dan gelen ilgi, facebook sayfasına İranlılar'dan yağan mesajlardan ve e-postalardan anlaşılıyor. "Çocukluğumun albümü" dediği Farsça albümünde annesinin söylediği Farsça klasikleri pop ve Yahudi Çingene müzikleriyle günümüze uyarlayan Rita'nın İran'daki hayranları, "Bir gün umarız İran'da konser verirsiniz" mesajları bırakıyor.

TANRI'NIN İNCİSİ İŞBAŞINDA
İran'dan davet alırsa konser vermeye ve barış elçisi olmaya hazır olduğunu belirten Rita da İsrail'de Farsça yayın yapan bir internet radyo istasyonun yayınını kitledi. Dünyanın dört bir yanındaki İranlılardan telefon alan Rita, eğer İran'a giderse Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinecad ile düet yapmak istediğini de söyledi. Güzel şarkıcı, "Belki onu kadınsı cazibemle yumuşatabilirim" diye espri yapmayı da ihmal etmedi. Konserlerinde savaş karşıtı konuşmalar yapan Rita, adının İbranice anlamı olan "Tanrı'nın İncisi"nin hakkını vermeye çalışıyor. Kimbilir... İsrail'in incisi, İranlı müzikseverlerin Rita Hanım'ı, iki ülke halkının üzerinde anlaştığı tek isim olarak belki de ileride resmi barış elçisi olur.

YILDIZI, ASKERDEYKEN PARLADI
Rita'nın ailesi, müziğe ilgisini fark edip onu konservatuara gönderdi. Müzikle profesyonel ilgisi o 17 yaşındayken, askerlik görevini yaptığı ordunun eğlence grubunda başladı. İbranice ve İngilizce söylediği şarkılarla ordu orkestrasının konserlerinin hınca hınç dolmasını sağladı. Rita'nın sahne performansı, önce ülkenin en yüksek seviyedeki yetkililerin, ardından da yabancı delegasyonların karşısında sahne almasını sağladı. Ordudan sonra Sahne ve Görsel Sanatlar Akademisi'ne giderek dans eğitimi aldı. Artık bir yıldız olmaya hazırdı. Sahneye hakimiyeti, büyülü sesi ve dansları, karizması, Rita'yı yıllar içinde bir süperstar haline getirdi.

BİZE ULAŞIN