Kene bir can daha aldı

Muş'ta Kırım Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) hastalığına yakalandığı şüphesiyle Elazığ'da tedavi gören 16 yaşındaki çocuk, yaşamını yitirdi. Yozgat'ta da tedavi gören 2 kadın kurtarılamadı.

Çukurbağ köyünde yaşayan Mücahit Çiftçi (16), hayvanlarını otlatmak için ailesiyle Ilıca köyündeki yaylaya gitti. Çiftçi, yaylada hayvanlarını otlattığı esnada aniden rahatsızlanarak kentteki özel bir hastaneye kaldırıldı.

Burada yapılan ilk müdahalenin ardından KKKA hastalığı şüphesiyle Fırat Üniversitesi Tıp Fakültesi Araştırma Hastanesi'ne sevk edilen Çiftçi, tüm müdahaleye rağmen kurtarılamadı.

Çukurbağ köyü muhtarı Faik Tuncer, Mücahit Çiftçi'nin annesinin, olay günü oğlunun koltuğunun altında kene bulduğunu ve keneyi kendi imkanları ile çıkardığını öne sürdü.

İl Sağlık Müdürü Dr. Fatih Ebiloğlu da Çiftçi'nin ölümüyle ilgili kene ısırmasından şüphelendiklerini bildirerek, ''Çocuğa ait tahlil sonuçlarını, araştırılmak üzere Erzurum'a gönderdik. Gelecek sonuca göre ölüm nedeni netleşecek. Şu an kesin ölüm nedenini bilmiyoruz'' dedi.

Yozgat'ta KKKA şüphesiyle tedavi gören 2 kadın öldü

Yozgat'ta Kırım Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) şüphesiyle tedavi gören 2 kadın yaşamını yitirdi.

Edinilen bilgiye göre, Kadışehri ilçesine bağlı Dikmesöğüt köyünde ikamet eden Mevlüde Bayındır (52) ile Çamsarayı köyünde yaşayan Sultan İpek (69), yüksek ateş şikayetiyle Kadışehri Devlet Hastanesi'ne başvurdu.

KKKA şüphesiyle tedavi altına alınan kadınlardan Bayındır'ın, vücuduna yapışan keneyi kopardığı ve ateşlendikten sonra hastaneye geldiği öğrenildi. Sultan İpek'in de kene tarafından ısırıldığını ailesinden sakladığı ve ateşlenmesinin ardından hastaneye başvurduğu bildirildi.
Hastanede yapılan müdahalelere rağmen, Bayındır ve İpek kurtarılamadı.

Mevlüde Bayındır'ın cenazesi Dikmesöğüt köyünde, Sultan İpek'in cenazesi ise Çamsarayı köyünde toprağa verildi.

BİZE ULAŞIN