Köşk'ten sanat atağı

Çankaya Köşkü'ndeki 250 tablo, First Lady Hayrünnisa Gül'ün girişimiyle restore ediliyor. Hollanda Kraliçesi'nin gönderdiği ekibin yaptığı restorasyon çalışmaları bitince tablolar kamuoyuna tanıtılacak

Çankaya Köşkü'ndeki dünyaca ünlü tablolar restorasyona alındı. Yanlış koruma yöntemleri sonrasında deforme olan 250 tablo, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün eşi Hayrünnisa Gül'ün girişimiyle restore ediliyor. First Lady'in isteğiyle başlayan çalışmalara Hollanda Kraliçesi özel ekibini gönderdi. Tablolar, bilimsel yöntemlerle restore edildikten ve doğru şekilde koruma altına alındıktan sonra kamuoyuna tanıtılacak. Bunun için Çankaya Köşkü tarihinde de bir ilk gerçekleşecek. 250 tablonun fotoğraflarının ve bilgilerinin yer alacağı bir kitap hazırlanacak.

KRALİÇE'NİN EKİBİ GELDİ
Çankaya Köşkü'ndeki tabloların onarımı için bu konuda ekol haline gelen Hollandalı bilim adamlarıyla işbirliği yapıldı. Onarım konusundaki tercihin Hollanda'dan yana kullanılmasında ise Gül çiftinin, nisan ayında bu ülkeye yaptığı ziyaret de belirleyici oldu. First Lady, Hollanda Kraliçesi'yle birlikte Kraliyet Müzesi'ni gezerken buradaki tablolarda yapılan restorasyonlardan etkilendi. Kraliyet Müzesi'nin tablolarını onaran ekip Çankaya Köşkü'ndeki eserleri de inceleyerek bir rapor hazırladı. Restorasyon çalışmalarına geçen hafta başlandı. Onarımın yaklaşık 1 yıl süreceği belirtiliyor.

KAYIP TABLO KÖŞK'TE

Restore edilecek tablolar arasında dünyaca ünlü Fransız ressam Jean Leon Gerome'un da eserleri bulunuyor. Bunlardan en önemlisi ressamın kayıp olduğu sanılan "Yatan Aslan" tablosu, 1.5 milyon dolar değerindeki eser onarıldıktan sonra tüm dünyada sanat tarihi derslerinin yeni bir konusu olacak. Dolmabahçe Sarayı'na hediye edilen tablo, Atatürk tarafından sergilenmek üzere 1930'lu yıllarda Köşk'e getirilmişti. Yanlış koruma yöntemleriyle saklandığı için oldukça zarar gören tablonun onarımı için yaklaşık 2 hafta üzerinde çalışılacak. Gerome, ünlü Türk ressamı Osman Hamdi Bey'in de hocası olarak biliniyor.

SIRADA TOPKAPI SARAYI VAR

Amsterdam Üniversitesi'yle yapılacak işbirliği çerçevesinde, Topkapı Sarayı'ndaki eserlerin de onarılması planlanıyor. Restorasyon konusunun Türkiye'de daha bilimsel yöntemlerle yapılması için üniversitelerle işbirliğine gidilecek. Bunun için Gül çifti, YÖK'e bir mektup yazarak restorasyon konusunda yapılacak her türlü eğitimin Cumhurbaşkanlığı makamı tarafından teşvik edileceğini söyledi.

BİZE ULAŞIN