30 dakika ölü kaldı

Manisa'da kalbinden çıkan aort atardamarı yırtılan ve göğüs içine kanayan hasta, tüm hayati fonksiyonları durdurulup ameliyat edildi. Yaklaşık 30 dakika tüm hayati fonksiyonları duran hasta, 5.5 saat süren ameliyat sonucunda hasta tekrar yaşama döndü.

Manisa'nın Soma ilçesinde yaşayan hasta Tahir Yeşil, göğüs ve sırtında başlayan ani ağrı ve nefes darlığı şikayetleriyle önce Soma Devlet Hastanesine başvurdu. Burada yapılan tetkiklerde kalpten çıkan aort atardamarının yırtıldığı saptanan şahıs, acil ameliyat için saat 22.30 sıralarında Manisa Grandmedical Hospital Kalp ve Damar Cerrahisi Bölümüne sevk edildi. Grandmedical Hospital'de Uzm. Dr. Ekrem Yanık tarafından yapılan tetkiklerde, aort atardamarın yırtıldığı ve göğüs boşluğuna kanadığı görüldü ve hasta Tahir Yeşil acil olarak ameliyata alındı. Yeşil saat 00.15'te ameliyata alındı. Yaklaşık 5.5 saat süren ameliyat sonucunda hasta sağlığına kavuştu.

Ameliyatı Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Şekip Çelik, Op Dr Hakan Özgül ve Anestezi Reatimasyon Uzm. Dr. Dilek Vatansever ile birlikte gerçekleştirdi. Op. Dr.Şekip Çelik , ana atar damarı yırtılan hastaların ortalama yüzde 70'nin hastaneye gelemeden hayatını kaybettiğini kaydetti.

Hasta Yeşil'in tanısının ve tedavisinin süratle gerçekleştirildiğini ifade eden Çelik, "Hasta 1 saat içerisinde ameliyata alınmasaydı hayatını kaybedecekti. Bu ameliyatlarda ölüm oranı bilinen koroner by-pass ameliyatlarına göre çok yüksektir. Hasta acil ameliyata alınarak aort kalp kapağı ve kalpten çıkan aort damarı protez kalp kapağı ve suni damarla değiştirildi. Ameliyat başarılı geçti. Hastamız şu anda sağlıklı" dedi.

"30 DAKİKALIK GEÇİÇİ BİR ÖLÜM OLMUŞTUR"

Ameliyat konusunda geniş bilgi veren Op. Dr. Şekip Çelik, "Ameliyatın önemli aşamalarından birinin güvenli olarak yapılması için kan dolaşımının tamamıyla durdurulması yani hastanın bir süreliğine tüm hayati fonksiyonlarının durması gerekmektedir. Bunun için hasta 18 dereceye soğutulmuş ve yaklaşık 30 dakikalık bir geçici ölüm olmuştur. Bu sırada beyin dahil hiçbir organ çalışmamaktadır. Bu kadar soğutmanın nedeni de tüm organları korumak amaçlıdır. İşlem sonrası vücut ısısının yükseltilmesi ile birlikte hastada kan dolaşımı tekrar başladı ve yaşam fonksiyonları yeniden çalıştı" diye konuştu.

Başarılı bir ameliyat geçiren Tahir Yeşil ise, "Nefes alıp vermek ile ilgili problemler yaşamaya başlamıştım. Hastaneye nasıl geldiğimi hatırlamıyorum, gözümü açtığımda doktorlar sağlığıma kavuştuğumu söylediler. İlk işim parmağımdan çıkartılan alyansımı tekrar takmak oldu. Allah beni eşime ve çocuklarıma bağışladı. Eskiden olsa İzmir'e yönlendirilirdik. Manisa'da bu hizmetlerin verilmesi bizler için çok büyük bir şans. Sağlığıma kavuşturan önce Allah'a, sonra ise doktorlara teşekkür ederim. Hayatta olmam büyük bir şans. Bundan sonra kontrolleri ihmal ettirmeyeceğim" dedi.
BİZE ULAŞIN