65 yaş sonrası kilolu olmak daha faydalı

İstanbul Üniversitesi'nin tespitini saygın bilim dergisi Elseiver yayımladı. 65 yaş sonrası şişmanlık kas kütlesini sağlam tutarak ömrü uzatıyor

  • Yaşam
  • Salı 03.07.2012
İstanbul Üniversitesi (İÜ) Tıp Fakültesi'nin, 65 ve 98 yaş aralığındaki 250 Darülaceze sakini üzerinde yaptığı araştırma sonuçları, uluslararası bilim dergisi Elseiver'de yayımlandı. Araştırmaya göre, sağlıklı yaşam için 65 yaşına kadar formda ve normal kiloda olmak, 65 yaşından sonra ise biraz şişmanlamak gerekiyor. İstanbul Tıp Fakültesi Başhekimi Prof. Dr. Mehmet Akif Karan'ın başkanlığında 8 kişilik bir ekip tarafından, Darülacezede yaşayan 65 ve 98 yaş aralığındaki 250 kişi üzerinde bilimsel araştırma yapıldı ve sonuçları uluslararası bilim dergisi Elseiver'de yayımlandı.

GÜNDE EN AZ 1500 KALORİ
"Hangi vücut kitle indeksi, yaşlıların fonksiyonel durumu için daha iyi?" sorusuna yanıt aranan araştırmaya göre, sağlıklı yaşam için 65 yaşına kadar formda ve normal kiloda olmak, 65 yaşından sonra ise biraz şişmanlamak gerekiyor. Prof. Dr. Karan, şişmanlamanın obeziteyle karıştırılmaması gerektiğini belirterek, "Yaşlı insanların ölümünde en ciddi sebepkalp damar hastalıkları. Peki şişmanlar mı, zayıflar mı daha çabuk ölüyor? Araştırmalarımıza göre şişman yaşlıların belirli orana kadar daha geç, öldüğü tespitine vardık. '65 yaş sonrası normal kilonun üzerinde olun' diyoruz. Her yaşlı günlük bin 500 kalori almalı, lifli gıdalar tüketmeli, yüzde 55 karbonhidrat, yüzde 35 yağ, yüzde 15 protein tüketmeli. Çünkü beslenme bozukluğu, vücut kas kütlesini eritiyor. Yaşamınız zorlaşıyor, ilacınızı içemiyor, suyunuzu alamıyorsunuz. Buradan yola çıkarak, '65 yaş sonrası aldığınız kilolar ve yapacağınız egzersizler yaşam kalitenizi kolaylaştırır' diyoruz." ifadesini kullandı.
BİZE ULAŞIN