Ağzı açık kuyuda ölüme 20 taksitle para cezası

14 yaşındaki gencin ölümüne neden olan kuyunun açık bırakılmasından sorumlu iki sanığa 20 taksitle ve birer ay atlayarak ödenmek üzere adli para cezası verildi

İzmir Bornova'da iki yıl önce yaşanan olayda, 14 yaşındaki Aslan Daştan, oturdukları apartmanın bahçesinde ağzı açık unutulmuş, 25 metre derinliğindeki su kuyusuna düştü. Hastaneye kaldırılan Aslan, boynu kırıldığı için hayata döndürülemedi. Kuyunun bulunduğu apartmanın sakinleri, olaydan sonra kuyunun ağzını tahta kapakla kapattı. Kuyunun varlığından haberdar olup önlem almadıkları gerekçesiyle altı apartman sakini hakkında, "tedbirsizlik ve dikkatsizlik sonucu ölüme sebebiyet vermek" suçundan İzmir Asliye Ceza Mahkemesi'nde dava açıldı. Bilirkişi raporunda ise sanıklardan sadece D.K. ve N.E.'nin olaydan sorumlu olduğu belirtildi. Mahkeme, dört sanık hakkında kusurları bulunmadığı için beraat kararı verirken, D.K. ve N.E. "tedbirsizlik ve dikkatsizlik sonucu ölüme sebebiyet vermek"ten suçlu bulundu. D.K.'ye 3 yıl, N.E.'ye ise 2 yıl 6 ay hapis cezası verildi. Ancak cezalar, sanıkların geçmişleri, sosyal ilişkileri, sanıklara verilen cezanın gelecekleri üzerinde olası etkilerini dikkate alınarak önce 6'da 1 oranında indirildi, ardından paraya çevrildi. D.K.'nin 18 bin 200, N.E.'nin ise 14 bin 600 TL'yi birer ay atlayarak ve 20 eşit taksitle ödemesine karar verildi.

'ÇOK AĞIR BİR KARAR'
Karara isyan eden Daştan ailesinin avukatı, "Bir canın bedeli olarak para cezası verilmesini ve bunun da taksitlere bölünmesini, hukuki açıdan çok ama çok ağır bir karar olarak görüyoruz" dedi.
BİZE ULAŞIN