Samsun'da sel faciası: 9 ölü

Samsun'da akşam saatlerinde başlayan şiddetli yağmur, gece yarısından sonra faciaya yol açtı. Sel felaketinde 9 kişi hayatını kaybetti.

Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD), Samsun'daki sel felaketinde 9 vatandaşın hayatını kaybettiğini, 1 kişinin de kayıp olduğunu bildirdi.

AFAD'tan yapılan yazılı açıklamada, Samsun'da arama-kurtarma çalışmalarının devam ettiği bildirildi. Samsun il geneli ve Merkez Canik ilçesi ile köylerinde yoğun yağış sonucu sel ve su baskınları meydana geldiği hatırlatılan açıklamalarda, "Başbakanlık AFAD tarafından Samsun Valiliği emrine ilk etapta 500 bin lira, Sinop Valiliği emrine de 300 bin lira acil yardım ödeneği gönderilmiştir. Su baskınlarında 9 vatandaşımız hayatını kaybetmiş, 1 vatandaşımızın da kayıp ihbarı alınmıştır. Yaralanan 21 vatandaşımız ise tedavi altına alınmıştır. Başbakanlık AFAD koordinasyonunda, Samsun il genelinde mahsur kalan vatandaşlarımızı arama-kurtarma çalışmaları yürütülmektedir. AFAD Başkanlığı'ndan 2 Daire Başkanı da bölgeye intikal etmiştir. AFAD Başkanlığı'nca bölgeye; Genelkurmay Başkanlığı'na ait 3 arama kurtarma helikopteri, Sağlık Bakanlığı'ndan 8 personel, 3 ambulans, Ankara, Amasya, Çorum, Ordu ve Yozgat İl Afet ve Acil Durum Müdürlükleri'nden 50 personel, 3 dalgıç, 19 motopomp, 4 bot, 1 arama-kurtarma köpeği ve 23 araç gönderilmiştir." denildi.

Ölenlerden 6 kişinin kimliği belirlendi

Sel felaketinde, Kenan Yazıcı (40) ile oğulları Mücahit (16), Bedirhan (9) ile 1,5 yaşındaki Hüseyin Yılmaz, 5 yaşındaki ağabeyi Abdullah Yılmaz ve Emine Bütüner (36) hayatlarını kaybetti.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Bayraktar: (TOKİ Kuzey Yıldızı konutları) Yer seçiminde ve yapılaşmada bir hata olduğunu zannetmiyorum

Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, Samsun'da sel olayının yaşandığı TOKİ Kuzey Yıldızı konutlarıyla ilgili, ''Yer seçiminde ve yapılaşmada bir hata olduğunu zannetmiyorum'' dedi.

Bakan Bayraktar, Bursa Valisi Şahabettin Harput'u ziyaretinde gazetecilerin Samsun'da meydana gelen sel felaketine ilişkin sorularını yanıtladı. Bir gazetecinin, ''Biliyorsunuz, Samsun'da sel felaketi meydana geldi. Dokuz vatandaşımız TOKİ binasının bodrum katında boğularak hayatlarını kaybettiler. Tam da böyle bir toplu konut ve dönüşümün yaşandığı bir dönemde, ortamda böyle bir olayın meydana gelmesini nasıl değerlendiriyorsunuz?'' şeklindeki sorusu üzerine Bayraktar, ''Olayı bilmiyorum. Sabahleyin uçaktan indikten sonra gazeteden okudum. Olayı inceledikten sonra öğleden sonraki görüşmelerimizde cevap veririz'' diye konuştu.

Bakan Bayraktar, bir başka gazetecinin TOKİ konutlarının kentsel dönüşüm kapsamında yapıldığını hatırlatarak, ''Bundan sonraki kentsel dönüşümler böyle mi olacak? Yerin ne kadar riskli olduğu ölçülmeden mi yapılacak?'' şeklindeki sorusuna ise şöyle cevap verdi:

''Ölçümlemeler titizlikle yapılıyor da oradaki durum tam olarak nedir işin hemen başında yanlış konuşmamak lazım. İşi iyice bir etüt etmek lazım. Bu oluşumun neden kaynaklandığına iyice bir bakmak lazım. Çok değişik şeyler var. Önünün kapatılması olabilir. Başka türlü meseleler olabilir. Yani ona bakmak lazım. İşi bugün tetkik edeceğiz. Olayı etüt ettikten sonra olay nedir... Orada yoksa, yer seçiminde ve yapılaşmada bir hata olduğunu zannetmiyorum.''

Bakan Bayraktar, konuyla ilgili Samsun valisi ile de bir görüşme yapacağını belirterek, oradaki incelemelerin sürdüğünü bildirdi.

TÜRK KIZILAYI KRİZ MASASI OLUŞTURDU
Türk Kızılayı Orta Karadeniz Bölgesi'ni etkileyen sel ve su baskınları nedeniyle Afet Operasyon Merkezi'nde kriz masası oluşturdu.

Türk Kızılayı'ndan yapılan yazılı açıklamada, Orta Karadeniz Bölgesi'ndeki şiddetli yağışlar nedeniyle can ve mal kayıplarının yaşanmasının ardından bölgeye afet ekibi ve yardım malzemelerinin gönderildiği bildirildi.

Açıklamaya göre, Sinop'tan sonra Samsun'da da olumsuz etkileri olan yağışlar için bölgeye ilk etapta Trabzon Yerel Afet Lojistik Merkezi'nden uzman personel eşliğinde bir tır dolusu çadır, mutfak seti, gıda kolisi, yatak ve battaniye gönderildi. Batı Karadeniz Afet Müdahale Merkezi ve Trabzon Yerel Afet Lojistik Merkezi de alarm durumuna geçirildi. Bölgedeki gelişmeleri yakından takip eden Kızılay, ihtiyaç halinde bölgeye ek afet müdahale ekibi ve yardım malzemesi ulaştırabilmek için tüm hazırlıklarını tamamladı.

SEL, ÖNÜNE NE KATTIYSA SÜRÜKLEDİ
Samsun'un Canik ilçesinde yoğun yağmur sonrasında gece yarısından sonra oluşan sel felaketi can ve mal kayıplarına neden oldu. Sel suları önüne kattığı araçları sürükledi, dev ağaçları yerinden söktü, birçok evi su bastı.

Yaşanan felaket esnasında Mert Irmağı'nın taşması sonucu Canik ve İlkadım ilçeleri arasında ulaşım kesilirken, Samsun-Ordu ve Samsun-Ankara Karayolları sabaha kadar ulaşıma kapatıldı. Canik ilçesinde oluşan sel nedeniyle vatandaşlar araçlar içinde mahsur kaldı. Küçük Sanayi Sitesi tamamen sular altında kalırken, çok sayıda ev ve iş yeri sel sularından ötürü zarar gördü.

Araçların sürüklendiği, dev ağaç dallarının ve kaya parçalarının sürüklendiği sel felaketinde Kuzey Yıldızı TOKİ Konutları büyük zarar gördü.

Samsun-Ordu Karayolu üzerinde bulunan bir alışveriş merkezinde bulunan iş yerleri sel suları nedeniyle zarar görürken, iş yerlerinde bulunan malzemeler yollara saçıldı. Yaşanan felaketi fırsat bilen bazı yağmacılar, iş yerlerinden yollara saçılan eşyaları topladı.

'OLAĞANÜSTÜ BİR YAĞMUR'
Vali Hüseyin Aksoy ve Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, TOKİ konutlarındaki çalışmaları inceledi. İki çocuğunu kaybeden Recep Yılmaz'ı teselli eden Vali Aksoy yaptığı açıklamada, 'Gece 23.30 sıralarında Canik ilçemizin kırsal kesiminde başlayan yağmur, kent merkezini de etkiledi. TOKİ konutlarında özellikle alt katları su bastı. Bodrum katta insanların olduğu yönünde bilgi var. Bütün ekiplerimiz büyük bir özveri içinde çalışıyor. Saat 02.00 - 04.00 arasında yaklaşık 1 metrekarelik bir alana 48.5 kilogram yağmur yağdı. Bu, mevsim ortalamasının çok üstünde ve olağanüstü bir yağmur. Bölgemizde ciddi bir tahribat oluşturdu' dedi.

BİZE ULAŞIN