Fadime geldi sıra Temel'de

Trabzon'un Arsin ilçesinde belediye tarafından başlatılan kampanya kapsamında bebeklerine ''Fadime'' adını veren aileye altın ve çeşitli hediyeler verildi.

Karadeniz'de unutulmaya yüz tutmuş ''Temel'', ''Dursun'', ''Fadime'' ve ''İdris'' gibi isimlerin yaşatılması amacıyla Arsin Belediyesi'nce bir süre önce başlatılan kampanya sonrasında ilk kez bir bebeğin adı ''Fadime'' oldu. 3 yıldır evli olan Üzeyir (30) ve Derya (26) Çolak çiftinin Yalı Mahallesi'ndeki evini ziyaret eden Arsin Belediye Başkanı Erdem Şen, aileye kız çocuklarına ''Fadime'' adını verdikleri için teşekkür etti.

Belediye olarak başlattıkları kampanya ile Karadeniz'e özgü isimlerin unutulmamasını amaçladıklarını ifade eden Şen, ''Karadeniz yöresine özgü olup geçmişte çok kullanılan isimleri tekrar hak ettikleri yere gelmesi için bir meclis kararı almıştık. Geçen bu süre içerisinde ilçemizde 150 doğum yapıldı ve şimdi ilk olarak Fadime ismini bulduk'' dedi. Yakın bir süre sonra bir ailenin de doğacak yeni çocuğuna ''Temel'' adını vereceğini belirten Şen, şöyle devam etti:

''Biz kampanyada çocuklarına bu isimleri verilen ailelere 'ne yapalım' dedik ve sözümüzü tuttuk. İlçede faaliyet gösteren bir kuyumcumuz altın, bir alışveriş merkezi ise bebeğin 1 yıllık bebek bezi ihtiyacını karşıladı. Ayrıca baba çay fabrikasında geçici olarak çalıştığını söyledi ve kalıcı iş istedi. Babayı en yakın zamanda bir çay fabrikasında kalıcı olarak işe alma sözümüzü de verdik. Bir ailemiz de yakında doğacak çocuğuna Temel ismini verecek.''

Aileyi bu kararından dolayı bir kez daha kutlayan Şen, konuşmasının ardından Fadime bebeğe Cumhuriyet altını armağan etti.
Baba Üzeyir Çolak ise ilçedeki diğer ailelerin de çocuklarına bu isimleri vermesi gerektiğini belirterek, ''İsim konusunda eşimle birlikte karar verdik. Teyzemizin ismi de Fadime idi. Diğer ailelerin de bu şekilde isimleri çocuklarına vererek unutulan isimleri yaşatmalarını istiyoruz. Ayrıca başkanımıza bize kampanya kapsamında verdiği destekten dolayı teşekkür ediyoruz'' diye konuştu.

BİZE ULAŞIN