Karlı zirvelerin eteğinde Gökgöl

Pazar günü olunca yapılacak en güzel şeylerden biri piknik yapmaktır. Sabah sporundan sonra Urumçi'nin 45 kilometre doğusunda yer alan Gökgöl'e (Tianchi) yol alıyoruz. Denizden yüksekliği bin 910 metre olan Gökgöl, büyüleyici bir güzelliğe sahip. Etrafındaki en yüksek tepenin yüksekliği 3 bin 56 metre. Hemen onun ardında ise 5 bin 445 metre yüksekliğinde bembeyaz karlı zirveleriyle Tanrı Dağları uzanıyor... Alpine göller arasında yer alan ve buzulların erimesiyle oluştuğu bilinen Gökgölün çevresinde başta Wan Mo adlı bir tanrıçaya ait olmak üzere birçok tapınak her gün yüzlerce insan tarafından ziyaret ediliyor. Gölün uç kesiminde bulunan 400 yıllık ağaç ise insanların en fazla uğradığı noktalardan biri.

BUNLAR GERÇEK ÇİN MALI

Bölgede yaşayan insanlar tarafından kutsal olduğuna inanılan yaşlı ağaç, bizdeki gibi insanların dileklerinin kabul olması için bağladıkları bezler ve çaputlarla dolu. Bir pazar günü klasiği içinde alışveriş de olmalı. Gökgöl'de yaptığımız gezintinin ardından geri döndüğümüz Urumçi'de hem akşam yemeği yemek hem de Urumçi'nin en büyük alışveriş merkezi Urumçi Uluslar arası Büyük Pazar'ına gidiyoruz. Boyut olarak dünyanın en büyük pazarı olarak kabul edilen ve İslami mimari, etnik-kültürel renkliliği ve eğlence imkânlarıyla kendine hayran bırakan çarşıda neler yok ki... Kurutulmuş baharatlar, el yapımı çalgılar, başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın hayran kaldığı ve gelirken Türkiye'ye de getirdiği bıçaklar, Hotan bölgesinde çıkan yeşim ve taşlar... Tabii, yabancıysanız alışveriş sırasında biraz pazarlık yapmanız gerekiyor.

TATLISES POSTERLERİ

3 binden fazla küçük işyerinin yer aldığı 4 bin metrekarelik dev çarşıda Türk mağazaları da dikkat çekiyor. Girişinde İbrahim Tatlıses veya Kurtlar Vadisi'nin 4 kahramanın posterlerinin yer aldığı mağazalar bizleri gülümsetiyor. Bölge insanının Türkiye'ye olan bağı sayesinde Türkiye'den giden birçok girişimcinin dev çarşıda Türk malı sattığını öğreniyoruz.
BİZE ULAŞIN