Aslı 5 ayda suçlu oldu

Erzurum’da kayak yaparken hayatının kaybeden milli kayakçı Aslı Nemutlu’nun ölümüyle ilgili olarak hazırlanan ikinci raporda sporcu suçlu bulundu.

5 ay önceki bilirkişi raporunda olayın ihmaller zinciri sonucu gerçekleştiği belirtilmişti.

Kayak Milli Takımı sporcusu Aslı Nemutlu'nun (17) Erzurum'da 12 Ocak'ta kayak pistinde geçirdiği kaza sonucu hayatını kaybetmesinin ardından savcılık tarafından başlatılan soruşturma kapsamında hazırlanan ikinci bilirkişi raporu sporcuyu "kusurlu" buldu.

Milliyet'in haberine göre, savcılık soruşturması kapsamında hazırlanan Yrd. Doç. Dr. Fatih Kıyıcı tarafından 23 Ocak 2012 tarihinde hazırlanan bilirkişi raporunda, olayın ihmaller zinciri nedeniyle gerçekleştiği iddia edilmişti. Söz konusu raporda, "Mekanik tesisler ve kayak pistlerini hazırlanması ve güvenlik sorumluluğu Türkiye Kayak Federasyonu tarafından hizmet alımı ile Anadolu Kayak İşletmeleri ve Turizm Ticaret Limited Şirketince sağlanması gerekmektedir. Ölen sporcunun kayağının çıkması kötü son için başlangıç olmuştur.

Pistin genişliğinin 24.50 cm olmasından dolayı hızını alamaması ya da pistte düşmesi geçleşmemiş direkt kar perdelerine çarpmıştır. Kar perdeleri üzerinde ya da önünde herhangi bir önlem olmaması, çarpma anından sonra kazazedeye ilk müdahale ve ambulansa götürülmesi için gerekli ekiplerin ve ekipmanın olmaması, ambulansın 20-25 dakika beklenerek Erzurum'da normal bir kaza sonrasında bile kişinin sağlık sorununu ciddi şekilde etkileyecek ihmal ve eksikliktir" ifadeleri yer alıyordu.

Ancak savcılığın ilk raporda eksiklikler olabileceği şüphesiyle talep ettiği ikinci bilirkişi raporunda, kayakçı Aslı Nemutlu ile antrenörleri "kusurlu" bulundu. Yrd. Doç. Dr. Orcan Mızrak tarafından hazırlanan 21 Haziran 2012 tarihli raporda, "Konaklı Kayak Merkezi'ndeki faaliyetlerin İl Kriz Merkezi tarafından denetlendiği, herhangi bir eksikliğin bildirilmediği, kazanın olduğu antrenmanın Türkiye Kayak Federasyonu organizasyonu olmaması, Türkiye Kayak Federasyonu Başkanlığı'nın antrenman yapan sporculara yer gösterme sorumluluk ve görevinin bulunmaması, Türkiye Kayak Federasyonu Başkanı'nın kaza günü itibari ile resmi görevli olarak yurtdışında bulunduğu karşısında federasyon başkanlık yetkililerinin meydana gelen kazadan dolayı sorumluluklarının bulunmadığı" belirtildi.

'Sporcu talimata aykırı davrandı'

Aynı raporda, "Dosyadaki beyanlara göre sporcunun antrenörü tarafından verilen serbest kayma talimatına aykırı olarak kapı kaydığı dikkate alınırsa meydana gelen kazada sporcunun kusurunun bulunduğu; antrenörlerin kazanın oluşumuna doğrudan etkili bir eylem gerçekleştirmeleri nedeniyle kusurlu oldukları" ifadeleri de yer aldı.

Savcılığa teslim edilen ikinci bilirkişi raporunda, "Sporun kendi doğasından kaynaklanan riskleri en aza indirmesi gerektiği, kontrollü hareket etmesi, hızını ve kayma durumunu kişisel yeteneklerine, arazi şartlarına göre adapte etmesi gerektiği" belirtildi.
BİZE ULAŞIN