Havalar nasıl olacak?

Meteoroloji'den yapılan son değerlendirmelere göre 5 günlük haritalı hava tahminleri...

Batı ve Orta Karadeniz'de bugün öğle saatlerinde başlayan yağışların, gece saatlerinden itibaren etkisini artıracağı bildirildi.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada, bugün öğle saatlerinden sonra Batı ve Orta Karadeniz'de başlayan yağışların gece saatlerinden itibaren etkili olacağı, yarın Bartın, Zonguldak, Karabük, Düzce ve Sakarya'da, özellikle de kıyı kesimlerinde sağanak ve gök gürültülü sağanağın meydana gelmesinin beklendiği belirtildi.

Açıklamada, yağışların pazar günü gece saatlerinden itibaren kuvvetlenerek, pazartesi günü Kastamonu, Sinop, Samsun ve Ordu'da etkili olacağı kaydedildi.

Batı ve Orta Karadeniz'de kuvvetli yağışların toprağı doygun hale getirmesi nedeniyle su baskını, heyelan gibi olumsuzlukların oluşabileceği vurgulanan açıklamada, tedbirli olunması gerektiği belirtildi.

Öte yandan, Çorum'un Osmancık ve Kargı, Kastamonu'nun Tosya ve Taşköprü, Sinop'un Boyabat, Durağan, Saraydüzü ile Samsun'un Vezirköprü, Kavak ve Asarcık ilçeleriyle, Çorum il merkezi ve Dodurga, Oğuzlar, Mecitözü ilçeleri ile Amasya'nın Gümüşhacıköy, Hamamözü, Merzifon ve Suluova ilçelerinde kuvvetli gök gürültülü sağanak ile yer yer dolu hadisesinin oluşabileceğine dikkat çekildi.

Ani sel, su baskını, heyelan, yıldırım ve ulaşımda aksamalara karşı tedbirli olunması istendi.

HAVA SICAKLIĞI : Önemli bir değişiklik beklenmiyor. Ülkemizin kuzey, iç ve doğu bölgelerinde mevsim normalleri civarında, güney ve batı kesimlerinde mevsim normalleri üzerinde seyredeceği tahmin ediliyor.

RÜZGAR : Genellikle kuzey ve kuzeydoğu, iç ve doğu bölgeler ile Karadeniz'in kıyı kesiminde kuzey ve kuzeybatı, Akdeniz kıyılarında güney ve güneybatı yönlerden hafif arasıra orta kuvvette, Güney Ege kıyıları, İç Anadolu'nun doğusu, Batı ve Orta Karadeniz kıyıları ile Doğu ve Güneydoğu Anadolu'nun batısında yer yer kuvvetli olarak (30-50 Km/s) esmesi bekleniyor.

KUVVETLİ YAĞIŞ UYARISI :
Yağışların; Sinop ile öğle saatlerinde Samsun çevrelerinde, akşam saatlerinden itibaren Kastamonu'nun kıyı ilçelerinde kuvvetli olması beklendiğinden yaşanabilecek olumsuzluklara karşı (Ani sel, su baskını, heyelan, dolu, yıldırım, ulaşımda aksamalar, vb.) ilgililerin ve vatandaşların tedbirli ve dikkatli olmaları gerekmektedir.

BÖLGELERİMİZDE HAVA
MARMARA :
Az bulutlu ve açık, zamanla parçalı bulutlu, gece saatlerinde Sakarya çevrelerinin sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor.

EGE : Az bulutlu ve açık geçeceği tahmin ediliyor. Rüzgarın; Güney Ege Kıyılarında kuzey ve kuzeybatı yönlerden yer yer kuvvetlice (30-50 km/s) esmesi bekleniyor.

AKDENİZ : Az bulutlu ve açık, öğle saatlerinde Batı Akdeniz'in iç kesimlerinin parçalı bulutlu geçeceği tahmin ediliyor.

İÇ ANADOLU : Az bulutlu ve açık, zamanla kuzeyinin parçalı bulutlu, öğle saatlerinde Çankırı çevrelerinin hafif sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Rüzgarın; bölgenin doğusunda, kuzey ve kuzeybatı yönlerden yer yer kuvvetli olarak (30-50 km/s) esmesi bekleniyor.

BATI KARADENİZ : Parçalı ve çok bulutlu, sağanak ve yer yer gökgürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; Sinop ile akşam saatlerinden itibaren Kastamonu'nun kıyı ilçelerinde kuvvetli olması bekleniyor. Rüzgarın; doğu kıyılarında batılı yönlerden kuvvetli olarak (30-50 km/s) eseceği tahmin ediliyor.

ORTA ve DOĞU KARADENİZ : Parçalı ve çok bulutlu, Orta Karadeniz'in sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; öğle saatlerinde Samsun çevrelerinde kuvvetli olması bekleniyor. Rüzgarın; Orta Karadeniz kıyılarında batı ve kuzeybatı yönlerden kuvvetli olarak (30-50 km/s) eseceği tahmin ediliyor.

DOĞU ANADOLU :
Az bulutlu, kuzey kesimlerinin parçalı bulutlu, öğle saatlerinde Kars, Ardahan, Ağrı ve Iğdır çevrelerinin kısa süreli ve yerel olmak üzere sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Rüzgarın; bölgenin batı kesiminde kuzey ve kuzeybatı yönlerden yer yer kuvvetli olarak (30-50 km/s) esmesi bekleniyor.

GÜNEYDOĞU ANADOLU :
Az bulutlu ve açık geçeceği tahmin ediliyor. Rüzgarın bölgenin batısında kuzey ve kuzeybatı yönlerden yer yer kuvvetli olarak (30-50 km/s) esmesi bekleniyor.


BİZE ULAŞIN