Sıcak havalara dikkat!

Sıcak havaların böbrek hastaları için riskli olduğu bildirildi. Hava sıcaklıklarının artması ile birlikte vücudun su ihtiyacının arttığı ifade edilip, bol bol su tüketilmesini önerildi.

Unıversal Malatya Hastanesi Üroloji Uzman Dr. Hasan Altaş, 'Sıcak havalarda vücudun su ihtiyacı artmaktadır' diyerek, ' Hava sıcaklığının artması ile terleme arttığı için böbrek hastalarının daha fazla su tüketmeleri gerekmektedir. Ne kadar çok su tüketirlerse hasta için o kadar iyidir. Böbrek taşı olan hastalara günde 2-3 litre su içmelerini öneriyoruz.

Sıcakların artması ile birlikte terleme daha fazla olduğu için bu hastaların daha fazla su içmesi gerekiyor. Kristalizasyon şeklinde tortuların böbrek içerisinde çözülmemesi için daha fazla su tüketmeleri gerekiyor. Taşlar kristal halindeyken büyümeden idrar yolu ile atmaları gerekiyor. Terleme ile sıvı kaybı olduğundan dolayı yaz aylarında idrara çıkma azalacağı için taşı olan hastalar diğer hastalara göre daha fazla su tüketmesi gerekir' ifadelerini kullandı.
BİZE ULAŞIN