'Uluslararası hırsızlık çetesi işi'

Bodrum'da, Ali Şen dahil birçok ünlü ismin villasını soyan çeteye mensup oldukları gerekçesiyle 8 kişi gözaltına alındı. Zanlılardan 5'ine tatbikat yaptırıldı. SABAH'a konuşan yetkililer: Uluslararası çete işi gibi. Tüm bağlantıları araştırıyoruz

Muğla'nın Bodrum ilçesi, Yalıkavak beldesinde, aralarında çok sayıda ünlü isme ait 30 villaya giren hırsızlara karşı amansız bir takip başlatan jandarma timleri sabaha karşı yaptıkları eş zamanlı 5 operasyonda yarımadanın çeşitli yerlerindeki adreslerden biri kadın 8 kişiyi gözaltına aldı. Titizlik ve gizlilik içinde sürdürülen bu takip sonucu yakalanan 8 kişiden 5'i öğlen saatlerinde tatbikat amaçlı olarak başta Ali Şen'inki olmak üzere soyulan villalara götürüldü. Sızan bilgilere göre toplam 40 kişiden oluştuğu belirlenen çeteye dahil oldukları düşünülen zanlılara olay yerlerinde yüzleştirme, parmak izi eşleştirmesi, 'vücut dili' karşılaştırması ve tatbikatı yaptırıldı. Kuveyt Emiri El Sabah'ın oğlu Prens Nasser Sabah El Ahmet El Jaber El Sabah'ın evindeki güvenlik kamerası görüntülerini baz alan uzman jandarma timleri, zanlılardan 5'ine benzer giysiler giydirip, kar maskesi de taktı ve yine aynı güvenlik kameralarının önünden benzer hareketler yaptırarak geçirdi.

ÖRGÜT BAĞLANTILI MI?
Eldeki olay gecesi görüntüleriyle yeni çekilen tatbikat görüntülerini karşılaştıran uzman vücut dili okuyucuları özellikle 3 knişinin hırsızlığı gerçekleştirenlere tıpatıp benzediğini belirledi. Zanlılar dün öğleden sonra da Ali Şen'in çiftliğine de götürülerek tatbikata devam ettirildi. Burada çiftlik çalışanlarıyla zanlılar arasında kısa bir gerginlik yaşandı. Gelişmelerden haberdar edilen Ali Şen, aile dostlarıyla çıktığı ve 1 hafta sürmesi planlanan Gökova tekne gezisini yarıda keserek Bodrum Yalıkavak'taki evine döndü. Zanlıları 'delilden suçluya giderek' hukuki boşluk bırakmadan mahkemeye götürmeyi planlayan Muğla İl Jandarma Komutanlığı çalışmalarını aralıksız sürdürürken, Muğla Valiliği konuya ilişkin basına ve kamuoyuna açıklama yapmayı daha uygun zamana bıraktı. Kaynaklarımız operasyona zarar vermeyecek bazı bilgileri SABAH'la paylaşırken; "Bodrum dünyanın göz bebeklerinden bir tatil ve eğlence merkezi. Burada ikamet eden çok sayıda ünlü var. Doğaldır ki bunca önemli ve değerli insanın bulunduğu bölgeler yasa dışı eylemlerde bulunmak isteyen suç örgütlerinin de iştahını kabartıyor. Muğla Valiliği ve ilçe kaymakamlığına bağlı çalışan güvenlik birimleri jandarma-polis eşgüdümlü çalışmalarıyla son yıllardaki olay sayısını asgariye indirmeyi başardı. Bu defa çok profesyonel ve organize bir çeteden kuşkulanıyoruz. Uluslararası bağlantıları da olabilecek, aralarında yabancı uyrukluların da bulunduğu bir çete çıkarsa şaşırtıcı gelmemeli. Bu çetenin terör örgütüyle de bağlantılı olması kuvvetle muhtemel" dedi.

'TİTİZ BİR ÇALIŞMA VAR'
Çetenin kurbanlarından biri de Gaziantepspor Başkanı İbrahim Kızıl'dı. Kendisiyle yaptığımız görüşmede çok üzgün olduğunu söyleyen Kızıl; "Maddi olarak zaten fazla bir şey bulundurmadığımız için evden ala ala çocukların bilgisyarlarını, 3-4 manevi değeri büyük hatıra eşyamızı almışlar. Artık zekatımız diye bakarak sinirlerimizi yıpratmamaya bakıyoruz. Yine de insanın yatak odalarına kadar girilip, soygun yemesi asap bozucu. Bodrum'a dinlenmek için gelmiştim ama şimdi ayrılıp gerçekten dinlenmeye İstanbul'a gidiyorum. Jandarmanın çok gayretli ve çok titiz çalışma içinde olduğunu bizzat gözledim. Suçluların yakalanacağına inancım tamdır ama sabır gerekir" diyerek düşüncelerini SABAH'la paylaştı.

BİZE ULAŞIN