Vatandaşın geçim kaynağı oldu

Antalya kent merkezinde yerli ve yabancı turistler 40 dereceye ulaşan sıcakla mücadele ederken, Akseki ilçesine bağlı Çimi yaylasında karla dolu olan obruklar, yaylacıların geçim kaynağı oldu.

  • İHA
  • Yaşam
  • Salı 10.07.2012 14:58
Soğutucuların, buzdolaplarının bulunmadığı yıllarda, kavurucu yaz sıcaklarında insanların dağlardan çuvallarla getirdikleri karlarla oluşturdukları serinlik Akseki ilçesinde devam ediyor. Akseki'nin Çimi yaylasında da yaşlısı, genci 70 metre derinliğe ulaşan kar obruğunu halen buzdolabı gibi kullanıyorlar. Bir insanın bile zor sığdığı geçitlerden inerek obruğa ulaşan yaylacılar, yanlarında getirdikleri peynir, yağ, yoğurt gibi gıdaları burada karların arasına bırakıp dönüyorlar. Adeta bir dondurucu görevi yapan obruklarda uzun süre bekleyebilen gıdalar, ihtiyaç olduğunda da tekrar alınıp tüketiliyor. Yaylacılar, bununla da kalmayıp, karın ticaretini de yapıyorlar. Yanlarında getirdikleri çuvallara, baltalarla kırdıkları karları dolduran köylüler, Akseki ilçe merkezindeki pazarlarda bu karları satıp para kazanıyorlar. Günlük ortalama 80-100 kişi bu obruğa inerek ihtiyaçlarını karşılıyor.

FOTOĞRAFLAR İÇİN TIKLAYIN!

Mevlüt Arıcı (55), her yıl mayıs ayı sonunda geldikleri Çimi Yaylası'nda eylül ayının sonuna kadar kaldıklarını söyledi. Bu yıl kar yağışının iyi olduğunu, bu nedenle hala kar obruklarının dolu olduğunu belirten Arıcı, ''Kar obruğunda hiçbir zaman kar bitmez. Obrukta şu anda 70 metre civarındaki obrukta 17 metreye yakın kar var. Geçtiğimiz senelerde obruğun dibine merdivenlerle inerdik. Bu yıl kar çok yağdığı için esas obruğun dibine ulaşılamıyor. Günde ortalama 80-100 kişi buradan kar alıyor'' dedi.

ORGANİK SOĞUK HAVA DEPOSU
Mevlüt Arıcı, obruğun organik soğuk hava deposu olduğunu söyleyerek, 'Burası kar deliği yani bir anlamda kar deposudur. Bu deliklerin içerisinde bol miktarda peynir, yağ ve yoğurt saklanmaktadır. Sahibi ihtiyacı olunca buradan çıkarıp evine götürür' dedi. Arıcı, "Buradaki kar obruğu çok soğuk ve serindir. Buradaki peynir, yoğurtlarımızı ve buna benzer gıdalarımızı saklama deposu olarak kullanmaktayız. Şu anda gün ışığından biz en az 30 metre aşağıda bulunmaktayız. Dışarıda hava sıcaklığı belki Antalya'da 40 derece iken burası bizim bulunduğumuz yerde en az 4-5 derece olduğunu tahmin etmekteyim. Bu soğuklukta doğal peynir, yoğurt ve yağlarımızı saklamaktayız. Buzdolabı gibi kullanmaktayız" şeklinde konuştu.

Kışın kar obruğuna oldukça fazla kar yağdığını kaydeden Arıcı, 'Kışın fazla kar yağdığı için kar zeminine inemiyoruz. Çünkü yüzde elliden fazla kar bulunmakta. En az 15 metre daha zemine girmenin imkanı yok. Bu yıl bu karın üzerine kar yağar. Bu obrukta atalarımız hayvanlar yardımıyla birlikte bu karları Akseki ve bölgesine mevlit ve festival yemeklerine kar götürürlerdi. Şimdi yol olduğu için araçlarla Akseki, Manavgat, Alanya, Serik ve Antalya'ya günlük olarak kar götürüyorlar" dedi.
BİZE ULAŞIN