Çocuk gelinin dramı

Adana'da ailesi tarafından okula gönderilmeyen, daha 14 yaşında iken engelli biri ile evlendirilen kadın, şimdi engelli eşine ve 4 çocuğuna bakabilmek için çöplerden atık plastik topluyor. 29 yaşındaki kadın, "Okuyup güzel bir hayatım olmasını isterdim. Ama ailem izin vermedi. Kendim için değil, çocuklarımın geleceği için üzülüyorum" dedi.

29 yaşındaki Yıldız Çağlar, 4 çocuğuna ve engelli eşine bakabilmek için 40 derece sıcağın altında en küçük çocuğu Aleyna ile birlikte sokak sokak gezerek atık plastik topluyor. Okumak ve iyi bir hayat yaşamak için eskiden hep hayal kurduğunu anlatan Çağlar, "Benim ailem bana hiç bakmazdı. Erkek kardeşlerim beni sokağa attı. Ben kendimi bildim bileli sokaklarda kalıyorum. 14 yaşındayken de hiç sevmediğim Mehmet Çağlar (34) isimli biriyle evlendirdiler. Evlendiğim kişinin herhangi bir işi yoktu ve konuşamıyordu. Bu nedenle evlendiğim günden bugüne hep ben çalıştım. Eşim daha sonra da damdan düşüp kolunu kırdı, hiç iş yapamaz oldu. Ben de başkaları gibi okuyup güzel bir hayatımın olmasını isterdim ama olmadı" dedi.

Çöplerden plastik toplamaktan utanmadığını ekmek parası için çalıştığına dikkat çeken Çağlar, şunları kaydetti:

"Beni bu hale düşürenler utansın. Ailem kızlar okula gitmez diye beni hiç okula göndermedi sonrada kocaya verdi. Ben bu hale geldim. Ben elektriği, suyu olmayan penceresinde camı olmayan bir eve aylık 200 TL vererek oturuyorum. Buna yaşamak denirse ben yaşıyorum. Plastikten aldığım para doğru ev kirasına gidiyor. Kızımla günlerce kilometrelerce gezip çöpten plastik topluyoruz."

Eşi engelli olduğu için 3 ayda bir 550 TL maaş aldığını ve bununla da evin mutfak ihtiyacını gidermeye çalıştığını anlatan Çağlar, "Ben kendim için değil ama çocuklarımın geleceği için çok üzülüyorum" diye konuştu.

BİZE ULAŞIN