Dede, baba ve torun Boğaz'da kulaç atacak

Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi tarafından 21 yıldan bu yana düzenlenen Boğaziçi Kıtalararası Yüzme Yarışları'nda, 77 yaşındaki eski milli yüzücü Osman Çiftbudak, iki oğlu ve 17 yaşındaki torunuyla ter dökecek

Üç kuşak bir arada, yerli ve yabancı bin 200'den fazla yarışmacıyla Boğaz'ın akıntısına karşı yüzecek. Hepsinin amacı ise ilk üçe girip, arkalarında unutulmaz bir anı bırakmak. Urfa Gençlik Spor İl Müdürü unvanıyla emekli olan ve 80'ine merdiven dayayan Osman Çiftbudak, bitmek bilmeyen yaşam enerjisiyle herkesi hayrete düşürüyor. Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi'nin bu yıl düzenleyeceği 22. Kıtalararası Yüzme Yarışları'na katılacak olan Çiftbudak ve ailesi, 6 kilometrelik parkurda Kanlıca'dan Kuruçeşme'ye yüzecek. Son 5 yıldır yarışa katılan, daha önce birincilik ve üçüncülük ödülleri alan Çiftbudak, mayıs ayından beri her gün iki saat yüzerek antrenman yapıyor.

URFALI MİLLİ YÜZÜCÜ
"Spor benim vazgeçilmezim" diyen Çiftbudak, yüzmeye nasıl başladığını şöyle anlatıyor: "Urfa'da doğup büyüdüm. Çok zayıf bir çocuktum ve arkadaşlarımla sürekli Balıklıgöl'de yüzerdim. Ben hızlıydım, hepsini geçerdim. Bir yakınım, beni profesyonel olarak yüzmeye ikna etti. 1954'te başladım. 1965'e kadar aralıksız yüzdüm. 200 metre kelebekte Türkiye ikinciliği, 200 metre sırt üstünde ikincilik, 400 metre ferdîde dördüncülük kazandım. Urfa'dan milli takıma seçilen ilk yüzücüler ben ve Halil İsotçu'yduk. Daha sonra Urfa'da birçok yüzücünün yetişmesine yardımcı olduk." Yarışlara 6 yıldır katılan 46 yaşındaki oğlu Engin Çiftbudak ise, "Bu yıl 17 yaşındaki kızımı da bizimle birlikte yüzmeye ikna ettim. Baba oğul ve torun olarak ilk kez üç kuşak birlikte bu heyecanı yaşayacağız" diye konuşuyor.

'DEDEMLE GURUR DUYUYORUM'
Lise son sınıf öğrencisi Sena da "Benim için unutulmaz deneyim olacak" diyor ve ekliyor: "İkisiyle de gurur duyuyorum ama en çok dedemle. O, denizi olmayan Urfa'dan milli yüzücü olarak çıktı, birçok ödül kazandı." "2 Kıta 1 Yarış" sloganıyla 14-15 Temmuz'da saat 09.00-12.00 saatlerinde yapılacak yarışlara, 940 erkek, 266 kadın yüzücü katılıyor. Yarışlar, Anadolu yakasında Kanlıca'dan başlayarak, Avrupa yakasında Kuruçeşme'de sona erecek.
BİZE ULAŞIN