İstanbul yolda kaldı

Fatin Sultan Mehmet Köprüsü'nde 3. şerit de kapatılınca İstanbul trafiği kilitlendi. Otobüs yolcuları terminallerde mahsur kaldı. Vatandaş işyerine gidemedi, giden de eve dönemedi

İstanbul trafiği, 18 Haziran'da Karayolları Genel Müdürlüğü'nün Fatih Sultan Mehmet (FSM) ve Haliç Köprüsü'nde başlattığı çalışma nedeniyle hepten içinden çıkılamaz bir hal aldı. 38 derecede saatlerce araçlarında hapsolan, akşam iş çıkışı evlerine gece yarısı varabilen İstanbullular isyanda... Yetkililer ise, "Asfaltlama çalışması yüzünden üçüncü şeridi kapattık. Hafta sonuna kadar bu işlemi bitireceğiz" diyor. FSM'de kapalı şerit sayısının önceki gün üçe çıkması, trafiği arap saçına döndürdü. FSM'yi kullanarak dün günün ilk saatlerinde Anadolu Yakası'na geçmek isteyen sürücülerin oluşturduğu kuyruk Tekstilkent'e kadar ulaştı. Büyük İstanbul Otogarı'ndan kalkan otobüsler, trafiğe takıldı. Terminallerde saatlerce otobüs bekleyen yolcular, yanlarındaki bavulların üzerine oturarak yorgunluk giderdi. FSM'de trafik, dün sabah işe gidiş saatinde ise en üst düzeye ulaştı. SABAH ekibi de FSM'de yaşananları gözlemledi.

SEYYAR SATICILARIN GÜNÜ

Otomobille gitmeye cesaret edemediğimiz için, fotomuhabiri Murat Şengül'ün şirin motosikletine atlayıp köprünün yolunu tuttuk. Balmumcu'daki SABAH binasından motosikletle yaklaşık 15 dakikada gişelere ulaştık. Birkaç kilometre emniyet şeridinden gittik. Ancak bir süre sonra emniyet şeridi doldu ve ilerleyemez hale geldik. Özellikle KGS gişelerinde birçok araç sahibi kontak kapatmıştı. Yolu FSM'ye düşen herkes şikâyetçiydi. Yurtdışından gelen gurbetçiler, Poyrazköy'e pikniğe giden aileler... Hatta Tuzla'ya götürülen koyunlar bile sıcaktan bunalmıştı. Gişelere doğru yaya olarak gelen bir kadın, hastası olduğunu belirterek, yardım istemek için bir polis aradı. Sıcaktan bunalan sürücüler, araçlarını yolda bırakarak gişelerin gölgesine sığındı. Sinirleri gerildiğinde FSM gişelerin çevresinde hep birlikte kornaya bastılar. Yaşananlardan tek memnun olan, işleri tıkırında giden seyyar satıcılardı. Trafikte su ve simit 1 liraydı. Normalden 3 kat fazla kazanan seyyar satıcıların tek derdi ise polisin mallarına el koyup 180 lira ceza kesmesi oldu.

GURBETÇİLERİN ÇİLESİ

Sarıyer'den Sultanbeyli'ye giden İhsan Usta, 1987 model otomobiliyle trafikteydi. Havlusunu başına saran ve tişörtünü çıkaran Usta, beklerken gazete okuyordu. Ali Gören, güneşli havayı fırsat bilip ailesiyle birlikte Poyrazköy'e denize gidip serinlemek istemişti. Ancak 6.5 saatte ancak gişeleri geçebildiğini belirten Gören çıktığına çıkacağına pişman olmuştu. Kimi vatandaşlar "Verin bize 10 adam, hemen bitirelim şu işi" diye isyan ederken, Almanya'dan memleketi Kırşehir'e giden Aytekin Bal ise dertliydi: "Pazar gününden beri yoldayım. Hiçbir yerde sıkıntı yaşamadık. Çok rahat geldik, burada takıldık. 5 saattir burdayız." Dönüşe geçtiğimizde ise trafikte kalan 3 askeri aracın başında askerlerin nöbet tuttuğunu gördük. Bir süre trafikte kalan askeri araçlar, askerlerin açtığı dubaların yanından geçerek daha rahat olan şeride girdi.

'KALP, TANSİYON HASTASI, HATTA KANSER BİLE YAPABİLİR'
Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu Psiko eğitim uzmanı Doç. Dr. Yeşim Yasak, trafik sıkışıklığının olumsuz etkisinin iklim şartlarıyla birleşince daha da arttığına işaret etti. Her gün yaşanan trafik sorununun yorgunluk, öfke ve strese neden olduğunu kaydeden Yasak, "Her insanın öfkelenme düzeyi farklıdır. Bazıları dışarı vurur ve çevresindeki diğer sürücülere bağırır. Bazıları da öfkeyi içine atar. İkisi de yanlış. Bu durumda kalp ve tansiyon gibi sağlık problemleri çıkıyor. Bununla düzgün bir şekilde baş edemezlerse kansere kadar gidebilir" dedi.

'KURU KAYISI BULUNDURUN'
Trafikteki sürenin nasıl geçirildiğinin önemli olduğunu da belirten Yeşim Yasak, "İnsanın temel ihtiyaçları var. Trafikte kaç saat bekliyorlar. Susuyor, acıkıyor, tuvalet ihtiyacı oluyor. Bedenimizin ihtiyaçlarını dengelemek gerekiyor. Yanlarına kuru kayısı alabilirler. Acıktığınızda daha çabuk öfkelenirsiniz, kan şekeri düşünce de daha sert tepki gösteririsiniz" tavsiyesinde bulundu.

HAFTA SONUNA KADAR ÇİLE VAR...
Karayolları Genel Müdürlüğü yetkilileri, üçüncü şeridin asfaltlama çalışması nedeniyle kapatıldığını, hafta sonuna kadar asfaltlamayı bitireceklerini söyledi. İki şeritte yapılan çalışmanın ardından bu şeritlerin asfaltlandığını, asfaltlama çalışması için üçüncü şeridin kapatılmasının zaruri olduğu belirtildi. Çalışmaların programa uygun gittiğini kaydeden yetkililer, FSM'deki çalışmayı 17 Eylül'de bitirmeyi planlıyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesi iştiraklerinden Şehir Hatları A.Ş., 9 Temmuz'dan itibaren sabah ve akşam saatlerinde Kabataş'tan, Küçüksu ve Beykoz seferleri başlattı. Beykoz-Paşabahçe-Kanlıca-A.Hisarı-Üsküdar Boğaz hattına entegre edilen Kabataş - Küçüksu - Beykoz seferleri hafta içi her gün düzenlenecek. Belediye, Haliç Köprüsü'ndeki trafiği rahatlatmak için de eski Galata Köprüsü'nü yeniden trafiğe açtı.
BİZE ULAŞIN