Karadenizli'nin çekilecek çilesi var

Samsun'u ikinci kez yağış ve sel vurdu. Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç bölgede konuştu: 2.5 milyon TL'lik yardım dağıtılıyor... Giresun'da ise 15 dakikalık yağmur hayatı felç etti. Doğu Karadeniz için bugün ve yarın sel uyarısı var

Önceki gece ikinci kez etkili olan aşırı yağmurlar yüzünden bir kişinin öldüğü, bir kişinin de kayıp olduğu Samsun'da yağışlar aralıklarla sürüyor. Yağmur Ayvacık, Salıpazarı ve Terma ilçelerinin sokaklarını adeta denize çevirdi. Salıpazarı'nda iki köprünün yıkıldı. Vatandaşlar sulara kapılan araçlarını halatlarla çekerek kurtarmaya çalıştı.

YARDIM DA ĞITILDI
Salıpazarı Belediye Başkanı Halil Akgül "Köylerle irtibatımız koptu. 'Oralarda ne oldu' bilmiyoruz" dedi. Selden etkilenen Yılanlar Vadisi'ni ziyaret eden Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç selden 470 konut, 891 işyeri,134 depo, 12 kamu binasının etiklendiği bilgisini verdi. Zararların karşılanması için Başbakan'ın talimatıyla 2.5 milyon TL'lik kaynağın dağıtıldığını söyleyen Kılıç zarar gören ev ve işyerlerinin elektrik,doğalgaz ve su borçlarının 2-3 ay süreyle tahsil edilmeyeceği müjdesini verdi. Türkiye genelinde dere yataklarındaki konutların tasfiyesine yönelik çalışma yapacaklarını söyleyen Bakan Kılıç "TOKİ konutlarının bodrum katları boşaltıldı" dedi. Öte yandan önceki akşam Giresun'da etkili olan 15 dakikalık kuvvetli yağış kent merkezinde su baskınlarına yol açtı. 15 dakikada metrekareye 26.7 kilogram yağışın düştüğü kentte kaldırım taşları söküldü, yollarda çukurlar açıldı, vatandaşlar duraklarda mahsur kaldı.

EVLER YIKILIYOR
İç Anadolu'da da yağış 'tanıdık' bir kişiyi evsiz bıraktı. Yozgat Sorgun'da 14 kez evlenerek rekor kıran 90'lık İsmail Sarı'nın evi şiddetli yağış nedeniyle yıkıldı. Selden en çok etkilenen Samsun'un Canik ilçesi Yılanlıdere Vadisi'ndeki dere yatağında bulunan evlerin yıkımına başlandı.

BİZE ULAŞIN