Müebbet hapis için koca şiddeti indirimi

Kocasını çalıştığı kafeteryada öldürdü. Mahkemede "şiddet görüyordum" diye kendisini savundu. Müebbeti istenmişti. Hâkim "ağır tahrik var" dedi. Cezası 16 yıl 8 aya indirildi

İstanbul Fenerbahçe'de, bir kafeteryada garson olarak çalışan 29 yaşındaki Cesim Yıldız, iddiaya göre ailesinin tavsiyesi üzerine, 25 yaşındaki Esengül'le memleketi Kars'ta evlendi. Daha sonra İstanbul'a yerleşen çiftin, 2008'de bir oğlu oldu. Ancak bir süre sonra Esengül eşini sadakatsizlikle suçladı. Cesim de boşanma davası açarak, 2 yaşındaki oğlu Mehmet Ali'yi alıp evi terketti. Esengül ise Kars'a babaevine döndü. Cesim, 28 Ağustos 2010'da Kadıköy Cumhuriyet Savcılığı'na başvurdu. Esengül'ün ailesi tarafından ölümle tehdit edildiğini iddia etti. Savcılık soyut iddialar dışında delil olmadığı gerekçesiyle kovuşturmaya yer olmadığına karar verdi. Cesim, boşanma davası için Kars'tan gelen Esengül tarafından o yıl aralık ayında çalıştığı restoranda öldürüldü. Ağırlaştırılmış müebbet hapis istemiyle yargılanan Esengül, eşinden sürekli şiddet gördüğünü, eşinin bıçakla kollarını kestiğini, vücudunda sigara söndürüp, ağzına silah sokup öldürmekle tehdit ettiğini ve bu nedenle de bir süre kadın sığınma evinde kaldığını, eşinin oğlunu göstermemesi nedeniyle kendisini kaybederek cinayeti işlediğini anlattı. Esengül'ün avukatları, genç kadının aldatıldığını, şiddet ve ölüm tehditleri nedeniyle iki kez kadın sığınma evlerinde kaldığını, çocuğundan kopartılmasının verdiği ruhsal şiddetle de yaşayan bir ölü haline geldiğini öne sürdü. Ceza verilmemesini talep etti.

KORUMA BİLE İSTEMİŞTİ

Cesim'in ailesinin avukatı Çiğdem Okumuş ise törenin bu kez tersine işlediğini, cinayetin ailenin erkek fertlerinin azmettirmesiyle Esengül'e işletildiğini ileri sürdü. Avukat Okumuş, Cesim'in cinayetten 49 gün önce savcılığa başvurup kendisini öldüreceklerini söylemesine rağmen korunamadığını belirtti. Kadıköy 3'üncü Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen karar duruşmasına, tutuklu sanık Esengül'le taraf avukatları katıldı. Mahkeme heyeti Esengül'ü önce ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarpıtırdı. Mahkeme genç kadının gördüğü şiddeti haksız (ağır) tahrik sayarak, cezasını 20 yıla indirdi. Duruşmadaki iyi hali nedeniyle cezasını 16 yıl 8 aya düşüren mahkeme, Esengül'e ruhsatsız silah kullanmaktan da 1 yıl 3 ay 25 gün de hapis cezasına verdi. 25 günlük hapis cezası paraya çevrilen Esengül'ün mahkumiyeti sırasında çocuğunun velayet hakkından da mahrum bırakıldı.

BİZE ULAŞIN