17 köy karantina altına alındı

Balıkesir Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Engin Sancı, şap hastalığı sebebiyle 17 köyün karantina altına alındığını söyledi.

Sancı, Balıkesir'de şap hastalığının yayılmaması için gerekli tedbirlerin alındığını ifade etti. Köylerdeki hayvanlarda hastalık ihbarı alır almaz şap aşısı uygulamasına geçildiğini belirten Sancı, 'Yapılan çalışmalarımız sonucunda hastalığın yayılması durdurulmuş ve sönüş eğilimine geçişmiştir. Şu an itibariyle Balıkesir merkezinde 5 adet mihrak kalmış bulunmaktadır ve buna bağlı olarak 17 köy ise koruma bölgesinde kaldığından dolayı karantina altına alınmıştır' dedi.

HAYVAN PAZARI DA KARANTİNA ALTINDA
Balıkesir Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Sancı, Balıkesir hayvan pazarının da şu an karantina altında olan Yakupköy sınırları içinde olduğunu ifade ederek, Yakupköy'deki karantina süresinin bitmesinden sonra hayvan pazarının açılacağını söyledi. Sancı açıklamasının devamında şunları söyledi:

'Söz konusu hastalık ile daha etkili mücadele için yetiştiricilerimizin ve köylülerimizin daha hassas davranıp gerekli tedbirleri almalılar. Bu tedbirler, sene başından beri ve geçmiş yıllarda köylerde uyguladığımız gece eğitimi programları ile köylülerimize anlatılmış, yetiştiricilerimiz hastalık konusunda bilinçlendirilmiştir'.
BİZE ULAŞIN